| Madalin2004 a întrebat:

Salut,TPU!
Ce simptome are un convertizor cuplu defect? (Cutie automata)

2 răspunsuri:
| GeorgeCazan a răspuns:

Pai dacă nu ai ulei în convertizor, mașina nu pleacă se pe loc, oricât ai tura motorul.
Dacă e ulei puțin, ca să poți să pleci cu masina, trebuie sa demarezi puternic.
Convetizorul de cuplu este format din 2 turbine, fără conexiune mecanică; în interior este ulei de la cutia de viteze care asigură conexiunea celor 2 turbini.
Oricum trebuie demontata cutia de viteze și văzut exact ce e acolo.

| Animeforlifee9921 a răspuns:

"Printre cele mai des intalnite regasim alunecarea in timpul accelerarii, instabilitatea relantiului, relantiul saritor sau prea ridicat ori prea scazut, accelerarea prea aspra, dar si situatia in care autoturismul refuza sa se miste in tractiune."
Asta scrie pe net, eu nu sunt cu de astea auto.