| albachersont a întrebat:

Cer parere sincera doar de la cunoscatori/pasionati/posesori..etc
Vreau sa-mi achitionez o masina intre 2000E-3000E.Stiu ce masina vreau sa-mi iau insa vreau niste pareri.Sunt de fapt doua modele de la aceeasi marca, mai exact:BMW E36 coupe 325i sau un 328i si tot un BMW e39 525i/528i/530i/535i.
Stiu ca vreau cam mult insa eu totusi sper la un 325 coupe.
Vreau sa va intreb cateva lucruri pe cuoscatori:
1)Credeti ca mai gasesc modele intr-o stare decenta(sunt constient ca va trebui sa investesc in ea)insa vreau sa stiu da ca mai gasesc ceva in care merita sa-mi investesc banii, vorbind de ambele modele(avand in vedere anul 1995/96).
2)Costuri de intretinere(filtre/ulei/placute/distributie)?
3)Cele mai comune problem pe care le cunoasteti(la ambele modele)
4)Da ca aveti idei de ce consum ar avea un 525i sau 530i?
5)Sa caut ceva din afara?(ex:Germania)
Ceea ce vreau eu e un 325i sau chiar si un 328i iar da ca nu voi gasi ma voi orienta catre un 525i sau 530i care insa 'papa' ceva mai mult de cat un 325i insa nu stiu cu cat mai mult(plus taxe mult mai mari). Vreau o masina de pasionat insa sa fie de buget si eu cred ca un e36 cu un 325i maxim cu 328i at fi ok pentru buzunarul meu.Astept pareri.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In Romania o masina buna se strica usor. Tara noastra nu e pregatita pentru a primi masini in conditii iar alea incep de la 10.000€ in sus. Asigurarea nu e serioasa, carburantul nu e limpede, mecanicii abia fac ceva la ele. Salariu e mic pentru a intretine o masina, abia se descurca unii cu un logan si un copil de crescut, dar unu cu bmw il lasa stricat ca nu are bani de reparatii. Mai bine stai in Germania si acolo nu va fi nevoie sa investesti in masina

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un BMW la 2000 euro nu poate fi decat un cazan pe roti si cam atat

| albachersont explică (pentru suntserios):

Salut!
Posibil,dar caut de ceva vreme acest tip si pot sa-ti spun sincer ca din 10 anunturi vreo 3 arata decent si au si preturi ok.E mai mult vorba de feeling, cum am spus si mai sus, nu imi iau masina fiidnca sunt navetist sau ceva de genul, vreau o masina care sa fie cu totul intr-un pachet asa cum mi-as dori eu:sunet, putere, aspect.
Mersi pentru raspunsul tau!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Gasesti, dar cele tinute din pasiune sunt de la 3000 in sus.
2. www.autokarma.ro > eu aici ma 'interesez' de costul intretinerii la diferite masini, fiind si ceva mecanic de meserie, imi dau seama cu ce am de-a face, si pot estima costul unei revizii la frane sau articulatii, suspensie ori motor.
3. Nu cunosc bine modelele, la mine au ajuns doar pentru tinichigerie. Ruginesc, cel putin "pisicile".
4. Nu am de unde sa stiu, si nu am de gand sa fabulez. Am facut o calatorie cu 523i (e39), iar ala m-a surprins placut cu 6.5%, iarna. Extraurban, zona de munte.
5. Da, daca te descurci cu adusul, facut RAR si inmatriculat. La bani insa, iesi mai bine cu masinile inmatriculate deja in tara.

Impozitul l-ai calculat, pentru motoarele alea? Ti l-ai permite?
P.S.: Atat e36 cat si e39, mi-au lasat o senzatie de cazan periculos. Pe drum alunecos (iarna sau ploaie), derapeaza fara avertisment, si se duce pe p la de parca ai fi cu un nailon pe derdelus, nu cu o masina pe asfalt. La capitolul asta pierde BMW-ul in fata oricarei alte marci cunoscute, in special a Mercedesului, care e la fel de RWD, insa nu e deloc periculos.

| venividivici2017 a răspuns:

La banii aia, cam greu sa gasesti ceva.Doar o masina cu volan pe dreapta!

| alin131 a răspuns:

E veche rau, o sa iti apara ceva probleme la ea adica 1000-2500 ron tot bagi in ea pe an la service (fara revizie)...

Orienteaza-te la ceva mai nou ca an, mai simplu ca si model, (fara sute de calculatoare si cine stie mai ce la electrica) cu 5 stele la safety test si motor mic (1200 cm3 max).

Cu un consum mic si ceva mic de parcat o sa fi mai fericit pentru 2-3 ani, dupa care o schimbi.

Bmw e masina adevarata, dar are si costuri pe masura de intretinere...

| albachersont explică (pentru alin131):

Salut! mersi pentru raspunsul tau.
Stiu ceea ce vrei sa-mi spui tu, insa sunt satul de diesel.Sunt tanar si caut ceva 'al meu' da ca pot sa ii spun asa.Am condus timp de un an de zile un VW Bora 1.9 TDI 110CP (al familiei).E masina care tine cu buzunarul si e ok,insa pentru cati bani s-au investit in ea(turbo,ulei, filtre, suspensii, placute, kit ambreiaj, senzori s-a.s.m.d) eu spun ca nu isi va scoate investitia prin asa zisul 5% consum pentru care este atat de laudata.Ti-ar trebui ani si ani si 10 de mii de KM.Masina pe care o caut eu din ce stiu eu e ok pentru o intretinere, fiind destul de veche sunt mai multi producatori pe piata de astfel de piese.Am vrut sa stiu si alte pareri.Stiu cam in mare in ce m-as baga, vorba unora "cazane" dar nu vreau sa stiu ca am bagat 16 mil. intr-un turbo doar pentru ca altul inaintea mea care a avut-o si-a batut joc de ea(vorbesc de diesel).Un diesel este scump.Pragul meu este sa nu caut masini care sa fie mai slabe din punct de vedere al CP de cat ultima masina, deci nu vreau ceva sub 110 CP, pentru senzatia aia e booring.Eu nu imi iau masina pentru ca neaparat am nevoie de ea, eu imi iau masina pentru ca vreau, nu am trasee de facut sau drumuri express de facut, masina de "ieseala" in fiecare seara.