| Euestefoarteboss a întrebat:

Salut TPU. Cum inveti sa repari o masina? Adica, de exemplu tata, are o masina si stie sa repare franele, echierul, etc si nu a facut nicio scoala auto, nimic. Cum invata sau de la cine invata sa faca asta toti oamenii care au masini?

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In mare parte e vorba de logică. Odata ce ai desfacut o componentă, incerci sa iti dai seama cum funcționează ea si sa identifici si rolul fiecarei piese cu care interacționează. Odată ce i-ai inteles perfect funcția, e mai usor sa iti dai seama ce nu funcționează cum ar trebui si unde trebuie intervenit.
Pe langa practica, acum se gasesc usor manuale de reparatii si mai ales tutoriale video. Eu de exemplu am invatat dintr-un tutorial de cateva minute cum se inlocuiesc suspensiile la masina mea si am facut totul singur (inclusiv o presa pentru arc), in conditiile in care inainte nu stiam nici macar cum arata un telescop demontat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt egaxerat de curios de ce nu l ai intrebat asta pe taicatu... de unde a invatat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Deschizi capota și te uiți. Așa înveți.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ceea ce face tatăl tău este iresponsabil. Potrivit legii, frânele se repară/întrețin de către personal calificat, în service-uri dotate cu scule potrivite și stand de testare a frânelor. Altfel joci ruleta rusească.
Ca să înveți să repari mașina, aduni informații câțiva ani, și stai cu mecanicii.
Informații găsești în cărți de mecanică, și pe YouTube.
Bineînțeles, pe YouTube trebuie să filtrezi informațiile, că dacă asculți de un idiot precum 99vehicles, vei confunda mașinile cu feonul mamei.

| regis a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Sa nu exageram. Eu nu am gasit inca un mecanic in care sa am mai multa incredere decat am in mine. In schimb cunosc persoane care au ramas fara frana (deloc, zero, nada) la nici 1 km de reprezentanta, placute de frana montate invers in service german, patent uitat in anvelopa la montaj, iar cu multi ani inainte de tiktok am vazut cu ochii mei o roata depasind Dacia de pe care s-a desprins si luand-o la goană pe trotuar, din fericire fara victime.
Cand faci ceva cu mana ta, nu joci niciun fel de ruleta, dimpotrivă, te poti asigura ca e facut totul ca la carte.

| Dan32252 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Franele se probeaza pe stand doar cand faci ITP-ul nu cand iti inlocuieste ultimul angajat placutele.Un service mare are doar un mecanic expert care desface motoare si o droaie de mucosi care fac revizii.
Am avut doar experiente negative la service-uri mari.
Este foarte probabil ca tatal lui sa fie mai competent in domeniu decat multi angajati din service si de vreo 10.000 de ori decat tine care dai cu chit la rable in spatele blocului.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru regis):

Da și eu mă tund singur, că n-am găsit frizer mai bun și mai înțelegător.
Are relevanță?
Cazurile de buleală în service sunt de obicei subiective. Se întâmplă la o mașină din 300, și ajunge etalon.
Ține-te de un mecanic ca de doctorul de familie, și va fi mai ok... Dacă îl alegi bine.
Dar stai, că românul n-are încredere nici în doctor... Știe el mai bine.

| regis a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

In doctor am incredere, ca-s de fata cand lucra...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru regis):

Nu știu ce traume ai avut, dar dacă ești din ăla obsedat să vadă tot parcursul, mecanicii buni o să te refuze mereu, în favoarea clienților vechi, care au încredere.
Mai mult decât piesa veche în portbagaj, ce vrei să vezi?

| regis a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai tocmai iti spuneam ca la medic sunt de fata cand lucreaza, la masina nu. Deci evident nu sunt obsedat sa vad tot parcursul. happy
Dar incredere in mecanic nu o sa am vreodata mai mare decat am in mine, iar traumatizat mi se pare mai degrabă cel care nu are incredere in el insusi.

| Frank51 a răspuns:

Practice makes perfect. Nici eu n-aveam idee cum să îmi schimb pompa de combustibil. Însă am simț practic, m-am apucat și am schimbat-o. Prima dată a ieșit mai greu m-am chinuit puțin, a doua oară deja știam cum să o "iau", a treia oara deja o scot în 2 secunde.

Faza e că, evident, cu cât schimbi mai multe elemente, la mai multe mașini, cu atât mai multă experiență capeți și rezolvi totul foarte repede.

| johnnny123 a răspuns:

Și ți-e greu să-l întrebi pe tatăl tău cum a învățat el?