| AndreiTudor1 a întrebat:

Salut TPU, dacă m-am înscris la școală de șoferi pe mașina manuală, pot să mă bag pe mașină automată ca am auzit ca e mai ușor de condus, dacă știe cineva dacă se poate să îmi zică

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te bagi pe ce vrei tu dacă are școala, dar dacă dai examenul pe automata nu vrei putea conduce decât automata

| Liviu a răspuns:

Hai mai baietel, tu nu stii placerea condusului la manuala.
E mai usor da, insa daca te angajezi si ti se da masina de la munca manuala, ce faci? ca banuiesc ca nu esti doctor sau inginer sa ai preferinte. Capu sus, dupa 15 ore deja mananci ambreiaju pe paine.

| suntserios a răspuns (pentru Liviu):

Cam care ar fi placerea condusului unei manuale in traficul de azi?

| Liviu a răspuns (pentru suntserios):

Depinde unde conducem, in Bucuresti? clar nici o placere, la drum intins? Mda, sunt multe motive pentru care cutia automata nu prea e preferata, mai ales din anumite puncte de vedere.
Frana de motor, nu prea poti asculta motorul, insa sunt si foarte multe plusuri.Pe scurt, sunt oameni care adora manual, alti automat, personal prefer manual doar pe turism, si automat pe autobuz/tir, una e sa conduci 2 3 ore de placere, alta e sa ai program etc.Si la drum lung, mai ca adormi cu masina automata, te plictisesti.Bine,cel putin asta simt eu, sa intri pe autostrada, sa ai si pilot automat, sa tii doar de volan, nu te ia somnu? Eu o pateam des pe autostrada cand puneam pilotu automat laughing

| suntserios a răspuns (pentru Liviu):

Si de cate ori schimbi tu vitezele pe autostrada? Serios acu?

| Liviu a răspuns (pentru suntserios):

Daca am drum liber, si nu am masina in fata, si merg cu 130, deloc, pana sunt nevoit sa depasesc, ori doresc sa parasesc autostrada

| suntserios a răspuns (pentru Liviu):

Deci tot ce zici tu de manuala vs automata pe autostrada nu prea are sens...

| Liviu a răspuns (pentru suntserios):

Clar,pe autostrada e aceias chestie, acum cum spusei, depinde de la om la om. Oricum in Bucuresti omori ambreiajul, asta e clar

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca faci scoala de soferi pe masina manuala, dupa ce iei permisul, poti sa conduci si masina automata daca vrei ca nu iti zice nimeni nimic. Insa daca faci scoala de soferi pe masina automata, obligatoriu vei avea voie sa conduci doar masini automate.

| ioana748 a răspuns:

Da,te poti muta. Platesti diferenta si cam atat.
Mult succes,

| adryang78 a răspuns:

Dacă faci școala pe mașină cu cutie manuală, poți conduce și cu cutie automată. Dacă faci pe cutie automată, doar automată ai voie să conduci.