| Raul3511 a întrebat:

De curand am cumparat un motor de 1, 8kw trifazic de 1680 rotatii pe minut.
I-am pus un condesator de 150uF dar se incalzeste.
Imi puteti spune si mie va rog respectuos de ce se incalzeste?
E mic condesatorul sau mare? Daca da de cat trebuie?

Răspuns Apreciat de Editori
| xerxes1 a răspuns:

In primul rand trebuie conectat in triunghi adica pe 220 trifazic.
Baretele cele 3 de cupru vor fi paralele.
Condesnsatorul il folosesti doar la pornire, dupa ce a plecat il deconectezi.
Practic ai un motor de 700w.
Cumpara-ti unul monofazic si ai rezolvat toate problemele.
Si evita motoarele de 1500 rpm.Sunt voluminoase si au putere mai mica.
Mergi direct pe 3000 rpm.

| Raul3511 explică:

Cand anulez condesatorul nu mai merge motorul.

| xerxes1 a răspuns:

Ai facut legaturile pentru 220?
https://i.ytimg.com/vi/TgRfGWr9ZKU/maxresdefault.jpg

| xerxes1 a răspuns:

Ai putea sa folosesti 2 condensatori.
Unul de 50 pentru mers continuu si unul de 100 sau 150 doar pentru pornire.

http://1.bp.blogspot.com/......ig%2B2.jpg

| Raul3511 explică:

Da.

| Raul3511 explică:

Nu il mentine ala de 50.

| xerxes1 a răspuns:

Ai probat?
Motoarele noi de 2, 2 au condensator de 40.

| Raul3511 explică:

Da. Mil invarte usor. Dupa da afara siguranta de la tablou.

| xerxes1 a răspuns:

Daca urmaresti schema il pornesti cu 150 si cu 40 in paralel. Dupa ce ia turatie se deconecteaza cel de 150.

| Raul3511 explică:

O sa cumpar unul de 40 sper sa mearga. Sa nu patesc cum am patit cu cel de 50.