| slalomprintrecretini a întrebat:

de curand am obtinut subcategoria B1.
As vrea sa stiu cam cu ce masini as putea merge.
Funda plus vot.

5 răspunsuri:
| AdrenalinaPuraLaMaXim a răspuns:

Microcar(poti sa intrii pe 4tunning.ro) / fiat 500(asta daca nu te dau banii afara din casa) sau poti un atv, scuter...dar sa nu depaseasca 49cmc

| dragos1294 a răspuns:

Masiniile care pot fii conduse cu B1 sunt acele microcar.uri uite aici: http://anunturi-auto.4tuning.ro/bazar/cauta.asp?cauta=microcar

| FerLin a răspuns:

Salut.
Probabil ai vazut pe strada niste masinute cu doua locuri, ceva mai mici ca un Smart cu motor de scuter. Sunt destul de putine, au motor de 49 cm3, ating vreo 60 km/h si se pot conduce cu B1. Din cate stiu asemea masinute sunt destul de scumpe. Acum 2 ani erau in jur de 5000 de euro daca nu ma insel. Probabil acum sunt ceva mai ieftine.

| slalomprintrecretini explică (pentru FerLin):

Da, dar acum dupa noua lege, aceste masini (mopede) nu mai merg cu subcategoria B1 si trebuie sa am categoria B.

| FerLin a răspuns (pentru slalomprintrecretini):

Nu am citit noua lege, se prea poate sa ai dreptate cu toate ca atata timp cat motorul este sub 50 cm3 nu vad de ce ti-ar trebui categoria B, dar, in Romania orice lege este posibila daca e in interesul guvernantilor.