| AjutoameniipeTPU a întrebat:

Salut TPU. Deci, cand masina este lasata pe liber inseamna ca nu e trasa frana de mana? Si de asemenea, cand mergi cu masina si vrei sa schimbi viteza, intai apesi ambreiajul si dupa schimbi?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pe liber inseamna ca nu este lasată intr-o treaptă de viteza.
Sper ca nu ai permis daca nu stii cum sa schimbi vitezele.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand masina e lasata pe liber inseamna a nu e bagata intr o treapta de viteza, practic motorul nu e cuplat la cutia de viteze, nu are nicio legatura cu franele.

si da, cand schimbi viteza intai apesi ambreiajul, asta e rolul lui sa decupleze cutia de motor.

| sierra1 a răspuns:

"cand masina este lasata pe liber inseamna ca... " nu e in viteză, e in punctul „mort"