| TheNone a întrebat:

Dupa cum bine stiti la multe scoli de soferi din ziua de azi nu inveti cum sa conduci o masina cu adevarat. Am terminat scoala de soferi pe o masina diesel si am luat permisul din prima fara bani.
Era vorba ca tata o sa cumpere o masina diesel si de aceea am ales sa fac scoala de soferi pe o masina diesel, numai ca au aparut niste probleme si ne-am cumparat alta masina, doar ca pe benzina. Treaba e ca am mari probleme la pornirea de pe loc. Cand am facut scoala instructorul imi tot zicea sa las masina sa plece doar din ambreiaj fara sa accelerez numai ca acum, imi moare motorul non-stop pe masina mea. Va rog sa-mi explicati indetaliat procedura de plecare de pe loc la o masina pe benzina.
In cel mai bun caz pot pleca cu scartuituri turand-o prea tare.
FUNDA!

4 răspunsuri:
| Betty12345678 a răspuns:

Nu ar trebui sa fie greu, da-i drumul mai usor pana te prinzi.

| BJK1903 a răspuns:

La DIESEL plecarea de pe loc e mai "usoara", eu am facut scoala de soferi pe o masina pe benzina si la plecarea de pe loc se pleaca putin mai greu. La DIESEL trebuie sa calci in acelasi timp ambreiajul cu acceleratia si inainte sa iei de tot piciorul trebuie sa il mai lasi pe ambreiaj si cand vezi ca masina a plecat atunci il iei. Si la mine mi s-a parut greu cand am urcat pe o masina diesel si acum m-am invatat.

| NaomyTommy a răspuns:

De ce nu il suni pe instructor sa iti spuna el sau pe cineva care are masina pe benzina

| Mircea049202 a răspuns:

Salut! Din experiența mea iti pot spune ca fiecare masina are ambreiajul diferit. Deci odata ce te obișnuiești cu ea cu ambreiajul care il are o sa faci treaba asta din instinct.
De obicei instructorii nu prea isi dau interesu', si te învață ceea ce sa faci sa treci de proba de traseu. La masina pe benzina începi in a da drumu la ambreiaj foarte fin si concomitent apeși foarte foarte ușor pedala de accelerație. Încearcă asa cum ti'am spus, sa faci numai plecari de pe loc. Pornești opresti, si pleci iar. Si tot asa pana ii prinzi mișcarea la ambreiaj la masina ta. Deci începi in ridica fin fin picioru de pe ambreiaj(dar nu il iei) si in același timp accelerezi foarte foarte ușor! O sa vezi ca o sa-ti iasă! Noroc! ( Zi'ne si noua cum a ieșit! )