| V7V a întrebat:

Fiind un mare pasionat de masini, dar fara a sti prea bine legislatia in vigoare, as dori sa va intreb daca pot modifica autovehiculul din punct de vedere estetic cu acele aripioare de plastic sau fibra de sticla ce vin amplasate pe aripile masinii, deasupra rotilor (anume, cum is tuneaza americanii masinile daca stiti cum zic)

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Orice piesa de genul trebuie sa fie omologata RAR (sau omologata la nivel european), si sa fie montata de un service autorizat RAR pentru modificari ce tin de estetica. Apoi, ar trebui sa te duci cu hartiile (omologarea + dovada montajului) la o omologare RAR.

| antimulte a răspuns:

Daca sunt omologate, atunci da. au pe ambalaj asemenea specificatii. altfel nu prea e legal.
e ca la becuri daca vrei, daca becul e omologat va fi ok indiferent de firma sau alte criterii, dar daca tu ai halogen si pui leduri de china neomologate, nu mai e in regula.

| mgtow a răspuns:

Http://www.onoserv-tuning.ro/ se poate. Ala din website a fost campion la drifturi in Romania si sta langa orasul meu. Am de gand sa fac tuning cu el cand revin in tara, modificari motor nu recomand pentru ca nu ai unde sa dai gaz in RO doar estetica si lasate suspensiile jos sa arate masina mai misto.