| DjD4rK a întrebat:

Mai sunt doi ani si o sa imi iau permisul auto, dar nu stiu ce masina sa imi iau.Alegerea mea ar varia intre un BMW 320/Volkswagen Golf/Dacia Logan. Vreau sa le modific personal sau sa le cumpar direct modificate. Bmw-ul are multa putere dar si consuma mult, Golf-ul are o putere medie si consum mediu, iar Logan-ul consuma foarte putin si este adaptat drumurilor din Romania. Dau Funda celui care imi spune ce masina cu un argument potrivit si exemplu daca se poate!

Răspuns Câştigător
| RS4 a răspuns:

Vei vedea la momentul respectiv, in functie de buget si de cat va costa combustibilul atunci! BMW, arata bine, trage de rupe, dar rupe si la buzunar! mereu sa te orientezi pentru o masina pe care o vei putea intretine : ulei, filtre, placute, discuri, distributie, ambreiaj, cauciucuri vara/iarna, etc! as opta pentru un Golf, cu putin tuning il faci sa fie vedeta prin oras! Loganul posibil sa fie mai pentru drumurile noastre, dar atat ca e mai ridicat, cu toate astea nu ofera un grad mai mare de confort, din contra golf-ul sau bmw-ul stau pe drum mult mai bine! am vazut la mine in oras un golf facut cu bun gust : faruri si stopuri Hella, interior recaro, usile si portbagajul insonorizate, alarma viper, jante BBS, sonorizare fata spate, navigatie, crescuta puterea de la 101 la 140 CP, deci daca vrei orice masina o poti face o bomba pe roti, doar sa ai banii necesari! alegerea iti apartine! bafta!
Despre acesta vorbeam :
http://www.emaramures.ro/anunturi-maramures/195902/Golf-IV

| DjD4rK explică (pentru RS4):

Multumesc foarte mult! Cred ca un Golf ar fi cea mai buna alegere este la medie intre Logan si BMW. Multumesc si pentru exemplu, ar fi perfect daca peste 2 ani o sa mai gasesc masini modificate astfel!

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Incepi mai bine cu dacia sandero 2 pentru ca seamana mult cu vw.

| onasis1961 a răspuns:

Aşteaptă cei 2 ani, Între timp apar alte oportunităţi! O zi cât mai bună!

| RS4 a răspuns:

Eu zic sa strangi banuti de pe acum! si un 300-500 euro in plus pot face diferenta! vei gasi atunci cu siguranta un model care sa corespunda cerintelor tale! bafta!

| MaurSEF a răspuns:

Nu ai cum sa compar un bmw si un golf cu un logan, e diferenta foarteeee mare.bmw; ul nu are comsum mult asa cum spui tu, avand in vedere ca este seria 3, esti si mai usor, deci consumul este undeva la 6-7 in oras,golful da, este o masina destul de draguta, dar si el in calitate de consum, e tot acolo, acum depinde ce golf este. logan; ul l; am scos din discutie de la inceput.Si am uitat sa mai spun ceva legat de masini, spune; mi tu una, la care ii calci pedala sa scoti ce poti din ea, si nu are consum mare, chiar sunt curios.bafta

| RS4 a răspuns (pentru MaurSEF):

Sunt foarte putine masini care sa scoata consum de 6-7 in oras! nicidecum acel 320, da e seria 3 cu motor de 2000, sub 10-11 nu scoti in oras! daca un golf diesel consuma 6-7 in oras, niciodata un bmw cu motor de 2000! sunt sute de forumuri cu discutii despre consum pe fiecare marca in parte!

| MaurSEF a răspuns (pentru RS4):

Ai dreptate, am facut un totat oras+afara, dar din ce spui tu 10-11, vorbesti de benzinar, numai alea scot asa, stiu din propria experienta, diesel e undeva de 8-9. oricum difera de la o masina la alta, si de la un sofer la altul.bafta

| SebiMihai40 a răspuns:

Golf 6 1.4 TSI 160CP.....Ai si putere si consum mic, in functie de cum mergi cu el.