| Madalin2004 a întrebat:

Salut,TPU
Mi-am cumparat un e46 320d 150hp, sap trecuta
Si de vreo 3 zile numai trage ca inainte
După 100km/h urcă greu!
Care ar fi problema?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E cald afara, s-a rarefiat aerul, si trag mai prost toate masinile.
Am pus de curiozitate testerul pe cateva masini zilele astea, si toate au valori mai mici la injectie, pentru ca asa le cere calculatorul.
Cand debitmetrul inregistreaza valoare mai mica, senzorii de aer citesc 40-60 de grade pe admisie, calculatorul stie ca a scazut mult concentratia de oxigen, intra in scena harta "smoke limiter" din soft, iar drept rezultat, masina "fuge" mult mai putin, ca sa nu polueze.
Cand erau 12 grade afara, masina mea mergea cu motorina ridicata la 1600 bar in accelerare. Acum ca a cam venit vara, maximul in accelerare este sub 1300 bar.
Daca s-ar interveni in soft, si s-ar modifica valorile de injectie la temperaturi mai ridicate, masina ar fugi foarte ok, insa nu ar mai respecta norma de poluare la care a fost incadrata initial/ isi va pierde in scurt timp dreptul de a circula, nefiind admisa la ITP.

| Madalin2004 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si ce pot face in situatia asta?
Sa schimb debitmetru aer sau?
Fum nu imi scoate deloc

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Madalin2004):

Nu ai ce face, asa este normal: cand e cald afara, softul masinii taie din motorina (putere), ca sa nu scoata masina fum.

| Madalin2004 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai si cand am luat-o sap trecută
Tot cald era si tragea, nu se plafona dupa 100

Sa schimb debitmetru aer?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Madalin2004):

Daca pe tester iti da erori de circuit deschis, sau valorile citite de el sunt clar eronate, schimba debitmetrul de aer.