| ImiPlakeHalvaua a întrebat:

Salut TPU, nu le am cu mecanica deloc, nedumerirea mea consta in faptul ca nu stiu daca tractiunea are vreo treaba cu rotile. Adica daca am tractiune spate inseamna ca mai intai o sa se invarta rotile spate si viceversa la tractiune spate?
Inca o nelamurire ar fi ca nu stiu ce roti se pun in miscare in treapta marsarier, adica atunci cand actionez manevra de mers cu spatele.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are sigur ca da.
Masini cu tractiune fata => trag doar rotile din fata.
Masini cu tractiune spate => trag doar rotile din spate.
Marsarier pentru tractiune fata se invart tot rotile din fata doar ca se invart inapoi sa mergi indarat.
Valabil si pentru tractiune spate, in marsarier se invart tot rotile din spate doar ca se misca invers sa mergi cu spatele.
Nu e nimic complicat, doar putina atentie.

Mai exista si tractiune integrala 4x4(adica trag toate rotile si din fata si din spate ), sunt convins ca ai auzit de ea, pe la ARO se mai gasea si la noi pe vremuri.
Le mai gasesti pe internet sub denumirea de 4WD (four wheel drive), AWD (all wheel drive), xDrive, 4Matic sau Quattro.

Sper ca te ajuta sa intelegi mai bine.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Chiar nu le ai deloc cu mecanica. Tractiunea are treaba cu rotile, de-aia ii si spune tractiune, pentru ca trage. Ce spui tu inseamna ca masina ar fi suspendata cu toate patru rotile si daca ai porni motorul si bagi in viteza se invart doar rotile care sunt cuplate la cutia de viteze, implicit la motor. Fata sau spate. Dar daca rotile stau pe asfalt se vor invarti toate rotile, in afara de cea de rezerva.

| relian a răspuns:

laughing hai ca esti tare de tot.Care roti se invart intrebi tu? Pai toate, ca de nu sar roti toate masina probabil sar tara de fata in cazul tau.
Tractiunea se refera la rotile motoare, adica care roti primesc miscarea de motor si pun masina in deplasare.
In cazul tau doara rotile din spate sunt roti motoare, adica care preiau miscarea de la motor, alea din fata sunt libere dar se invart si ele normal laughing
Viceversa adica ce? Deci toate rotie se rotesc, altfel ar fi ceva gen roaba laughing

Ok mai simplu sa intelegi ai asa:
Motor-Ambreaj-Transmisie-Roti.In cazul tau rotile din spate,alea din fata is libere,se rotesc pentru cas trase de restul masinii ok?
E bun,scuze ca am scris cam mult mai sus,dar scriu asa sa mai de fun,sa ne mai destindem.
Referitor la care se invart primele, as spune ca toate, pentru ca de s-ar invarti primele cele din spate sau fata, atunci ai avea patinare, rotle s-ar misca in gol, chestia asta se intampla cand stii tu cand laughing nu mai zic ca e prea mult deja

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Ok deci. Daca ai tractiune fata, se invart doar rotiile din fata. cele din spate doar suporta greutatea masinii, nu sunt legate de motor. La tractiune spate, rotiile din spate sunt legate de motor si ele pun in miscare masina. masarierul nu are treaba, o masina care e tractiune spate o sa fie vesnic tractiune spate.

Răspuns utilizator avertizat