| cezarlacatus a întrebat:

Salut TPU,recent am descoperit un debate legat de semnalizarea cu becuri rosii, si m-ar interesa parerea voastra intrucat vreau sa-mi cumpar o masina din sua.Deci e ibligatorie semalizarea cu becuri galbene?
Multumesc mult

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Din cate am inteles daca aduci o masina din SUA costa destul de mult reomologarea la noi.
Trebuie sa mergi in service si sa-i modifici luminile pe spate astfel incat sa corespunda cu cerintele din europa.
Acum nu stiu exact care e procedura.
Dar ca idee, nu se prea merita, de ce sa iei o masina din sua care oricum sunt rare, si sa o adaptezi sa devina o masina normala?
Iar sa o lasi cu stopurile de SUA vei avea probleme in trafic cel mai probabil.
In schimb cu corner lights nu ai probleme, am si eu pe masina si de cand am masina nu am avut probleme.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca masina e omologata de fabricant cu semnalizarii rosii tu nu ii poti aduce modificari. Depinde acum cum treci RAR ul cand vei incerca sa o inmatriculezi in ro

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

E obligatoriu ca semnalizarea sa functioneze, nu ai voie sa modifici constructia de fabrica a masinii si sa ai omologare RAR. In rest nu e obligatoriu nimic.