| RazvanSC a întrebat:

Vreau sa stiu si eu ce statie trebuie sa imi cumpar pentru subwoofer-ul asta: Magnat Streetracer 3000 XXL link: http://www.car-sound.ro/......-xxl.html. DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Cam asa ceva iti trebuie http://www.car-sound.ro/amplificatoare-auto/boss-audio/ph2500.html legi subwooferul in bridge si e numai bun, doar sa nu dai volumul la maxim ca vei arde subwooferul, subwooferul dezvolta 300w rms, acest amplificator dezvolta 400w rms in bridge, exact ce trebuie, acum desigur poti pune si un amplificator mai mic, sau exact de 300 dar nu recomand deoarece la volum ridicat vor fi mari distorsiuni care vor afecta subwooferul, eventual amplificatorul.
Acesta spus de mine daca nu treci de 75% din volum vei avea un sunet clar si bass-ul la nivel maxim.
Acum ce e drept nu cred sa dezvolte acel subwoofer chiar 300w rms, trebuie sa te informezi sa fi sigur de puterea sa reala si in functie de aceasta sa menti volumul la un nivel corect.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Http://www.be-loud.ro/......o-Limited/
Asta mi se pare perfecta.
Am si eu un subwoofer Magnat, T30, cu puterea maxima 300W, impedanta 4Ohmi; il folosesc cu o statie Magnat A4000, primeste in jur de 100W la 4Ohmi, si e foarte ok. Se aude bine, chiar mai bine decat alte sisteme care functioneaza la 200-300W pe bass.
Statia pe care ti-am recomandat-o eu, deja e dublu fata de a mea. Crede-ma, o sa se auda tare.
La subwooferele astea comerciale, nu prea e bine sa cumperi statie mai puternica decat subwooferul, pentru ca nu stii ce distorsiuni mai prinde pe traseul de semnal de la player, si iti poate arde subwooferul.
Am vazut multe subwoofere arse, duse la rebobinat, din cauza statiilor prea 'tari', si a distorsiunilor. Cine nu stie sa foloseasca un sistem, ii da "blana", nu isi da seama cat de prost suna, si se mira dupa aia ca s-a ars.
Am vazut multe 'la viata mea', subwoofere cu statia setata pe HPF (inalte), gain dat pana la maxim, ca "se aude mai tare asa".
Nu toti aud cum trebuie.