| Tony1988 a întrebat:

Salut tuturor!

Am căutat mult o soluție la problema mea, dar nu am putut găsi o rezolvare... Sunt posesorul unui Golf 4, variant, motor 1.9 TDI, Axr, de 101 CP, din 2004 (adus în țară la mijlocul lui 2014). Pe la sfârșitul lui 2014 (decembrie), am avut următoarea problemă cu mașina: Când am încercat să pornesc (dimineața, la rece), nu a vrut să asculte.

Prima cheie a durat vreo 15-20 de secunde, după care mi-a apărut mesajul MOTORSTORG WERKSTAT și a rămas aprinsă intermitent lampa de la bujii și continuu aprinsă cea de avarie la motor. La a doua cheie începe să tușească și uneori după ceva chinuială pornește. Alteori doar din a treia încercare.

E schimbată distribuția, pompele toate, filtrele și bateria (am schimbat-o că am crezut că de la ea ar fi problema și nu dădea cifrele optime, oricum). Bujiile au fost verificate și pare-se că ar fi bune. Un mecanic a pus-o pe tester și a schimbat senzorul de pe vibrochen. Problema a rămas în continuare, din păcate. Am dat banii degeaba. Iar mecanicul mă mai și bagă în boală spunând că e o problemă de „exploatare", adică spune „ești prost, mai delicat".

Dar, hai să fim serioși: Mi-a pornit la prima cheie la -19 grade și altă dată la 8 cu plus nici nu a vrut să audă.

Deci, mă poate ajuta cineva? Vă rog. Mulțumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Lasa bujiile la o parte nu mai sunt -10 grade sau mai mult sa zici ca ai nevoie de ele, cel mai probabil ai o problema la sistemul de injectie, du-te la un service autorizat, sau eventual la reprezentanta vw, lasa mecanici amatori.

| Qweerrrtttyyy a răspuns:

Totusi,schimba bujiile, chiar daca le-ai verificat, sau poate nu alimenteaza cu combustibil...