| IonutByJeT a întrebat:

Salut tuturor, am cumparat un audi a4 b5 din 96, am depus cererea pentru dovada anaf si intre timp taxa a fost restituita, pot face ceva pentru evitarea ei? nu are rost sa platesc atat de multi bani as mai cumpara unu cu banii care trebuie sa ii platesc, multumesc pentru ajutor.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Inainte sa cumperi masina trebuia sa te interesezi de taxa. Acum nu mai ai nicio sansa de scapare platesti taxa daca vrei sa inmatriculezi masina pe numele tau

| IonutByJeT explică (pentru suntserios):

Am avut o dovada anaf in care scria "a fost* achitata ceva de genu, si pe dovada scoasa de mine scria "a fost* restituita. am fost la anaf sector 5 de care apartin si mi-s-a spus ca s-a facut o greseala la tiparire si in loc de restituita s-a scris achitata

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai luat o teapa, mai bine zis.
Nu poti evita taxa. Intereseaza-te daca poti recupera banii de pe masina, si anula tranzactia, daca proprietarul te-a mintit ca e nerecuperata taxa. Asta cred ca se incadreaza la inselatorie, daca ai dovezi, eventual o adeverinta ANAF falsa, pe care ti-a dat-o vanzatorul.
Dar presimt ca ai luat teapa irecuperabila...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dureaza cel putin 8 luni restituirea taxei.
Cum adica intre timp?
Ai avut 30 de zile timp sa inscrii masina pe numele tau iar dovada de la ANAF o poti avea in cateva zile.

| IonutByJeT explică:

Dar pot circula cu masina? eu am inscris-o la mine la impozit, deci eu platesc impozitu. am voie sa circul cu masina in conditiile astea pe numerele vechi?