| ciber a întrebat:

Salut tuturor asta seara am fost la o plimbare cu masina prin oras, totul bine si fromos nici o problema pana la un moment cand am plecat de la semafor parca se simtea o mica vibratie in volan (la 40 de Km/h) am oprit la benzinarie si am luat-o pe E85 la vreo 65; 70 de Km/h pe pod a inceput sa faca rau de tot o vibratie destul de puternica in volan.
am intors, in fata blocului am pus roata din dreapta pe cric si am accelerat pana la 60 Km/h (roata suspendata) absolut nimic ceea ce nu pot spune de cea din stanga care vibra toata masina.
am incercat si cu roata data jos gandindu-ma ca e discu ovalizat si nu mai vibra deloc ce ar putea fi asa de brusc
Sa mentionez ca e un logan 1.4 din 2006

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil cauciucul e defect, a facut o boalfa care se tot mareste, de aia vibreaza din ce in ce mai tare.
Inverseaza rotile, adica pune roata de pe stanga pe dreapta, si vezi daca vibreaza. Daca vibreaza, pune rezerva pe stanga si du roata la vulcanizare, sa vezi care e problema.

| ciber explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am uitat sa mentionez pe cauciuc nu e nici o boalfa ca la-am verificat pe toate partile, iar vibratia creste odata cu acceleratia (viteza roti)

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ciber):

Pai asa se intampla si atunci cand e un cauciuc defect, creste vibratia deodata cu viteza, si uneori chiar dispare la viteze mai mari.
Fa testul pe care ti l-am spus, inverseaza rotile.

| ciber explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ok iti multumesc foarte mult!

6 răspunsuri:
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Fa-i o echilibrare si verifica planetarele cu mare atentie, mai ales pe partea de catre cutie!

| Florian20405 a răspuns:

Salut!
In primul` rand verifica planetarele.O problema ar mai putea fi de la jante, posibil sa nu fie echilibrate bine.
Bafta!

| MrAnonym a răspuns:

Poate fi de la balansare.