| raffl3boi a întrebat:

Salut tuturor. Urmeaza sa incep scoala auto, ca dupa sa am parte de prima mea masina. In fine, asta este doar un mic detaliu.

Intrebarea mea este legata de asigurare. Am aproape 18 ani, datorita acestui fapt stiu sigur ca pretul RCA-ului meu ar fi colosal.

Eu as fi vrut totusi ca asigurarea sa fie pe numele meu, atat datorita faptului ca eu as fi proprietar cat si datorita punctelor bonus malus... Insa, am ramas socat cand am vazut preturile RCA la masina pe care o vreau la inceput... Numerosi prieteni mi-au recomandat sa trec masina pe numele mamei, adica sa platesc mult mai putin.

Care ar fi toate avantajele//dezavantajele daca ar fi sa pun asigurarea pe numele mamei? Pe net am gasit doar raspunsuri vage sau incorecte.

P.S: Este vorba de un Golf 5 cu motor 1.6 benzina aspirat.

5 răspunsuri:
| Batmanel a răspuns:

Preturile rca au explodat de cand firmele de asigurari au cazut una dupa alta. Nu mai exista rca la 300 lei ca acum 2 ani (am avut un 1.4 logan pe bunici), si acum e 900 (pe sotie, prima masina dar are peste 10ani de permis)

| raffl3boi explică (pentru Batmanel):

Daca are peste 30 de ani inteleg, de la 30 de ani in sus pretul la RCA aproape ca se injumatateste... dar nu stiu care ar fi avantajele/dezavantajele daca ar fi sa o trec pe mama.

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Ai incredere in mama ta? Daca da, atunci nu e nimic rau, ba chiar indicat daca vrei sa platesti mai putin.

| raffl3boi explică (pentru MAteiLaAjutat):

Da, normal ca am. Doar ca nici ea nu are permis si nu este documentata in aceasta privinta. De asta incerc sa aflu avantaje (pe langa scaderea pretului) si dezavantaje.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca treci asigurarea pe numele parintilor ca sa nu platesti prea mult, este un avantaj doar ca nu platesti prea mult, dar nimeni nu s eagndeste ca un incepator are sanse 90% sa faca accidnet in primii 2 ani si sa plateasca reparatiile, fiindca asiguarea nu acopera si juniroul incepator care a sofat masina.
Deci avantaj este daca nu sofezi prea mult masina aia, o tii in garaj si o iei odata pe luna, cu asigurarea parintilor.
daca o sofezi tu, atunci cumpara asigurare pentru varsta ta, ca sa fii asiguart complet, ca-n caz de accidnet si raniri sau reparatii masive, esti acoperit total.