| BuGsstormbunny a întrebat:

Salut, un golf 4 1.9 tdi alh 90cp care ttage foarte bine si are 220km/h in bord. Cunosc pe cineva care e de 116 cp ajm si are in bord 260km/h, ala merge mai tare sau cum? Alhu urca usor catre 120-140km

4 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Ala de 116 cp ajunge la o viteza mai mare decat ala de 90, dar nu trece de 200 km/h din cauza limitatorului electronic setat undeva pe la 194 kmh, daca n-ar avea limitator s-ar duce mai mult, depinde si de rapoartele din cutie, cat ii permite ultima treapta, odata ce trece de turatia la care se afla puterea maxima nu va mai accelera, va ramane acolo, cel mai probabil insa trebuie tinut cont de mai multe aspecte, din ce directie bate vantul si cat de tare, daca ultima treapta ii permite sa atinga 260 km/h, doar 116 cp nu-s in stare de asa viteza, etc..., normal un ajm ar trebui sa duca 220-230 km/h in conditii optime, cat despre ALH, e diferenta de 26 cp, ar trebui sa fii multumit daca te-ar duce pana la 200.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E irelevant cat are in bord... important e ce scrie in certificat care e viteza maxima.

Si o cam asta inseamna cp. Purerea masinii. Daca are mai multi cp are mai multa putere

| GabiDumitrescu a răspuns:

Babaetz... daț voi va ginditi ca VW nu sta sa faca cate un bord separat pentru fiecare motorizare? E foarte comun ca o masina cu 220 in bord sa aiba viteza maxima in carte pe la 200, la fel cum una cu 260 in bord sa nu treaca de 225.

Răspuns utilizator avertizat