| ChiukiuHamsler a întrebat:

Salut! Un prieten are un touareg in care ar dori sa adauge cateva optiuni cum ar fi: Portbagaj electric cu camera si parcare automata. Stie cineva daca se poate si un pret aproximativ? Sa fie direct din reprezentanta

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa dai extra pe parcare automata e cea mai mare pierdere de bani. Cea mai mare. Nimeni nu folosește așa ceva

| relian a răspuns:

Greu, scump rau. Orice se poate, dar trebuie sa te gindesti si la cost, la timp, la agitatie, cautat, gasit unde, daca face careva, piese etc.

Sa pui piese originale, alea le gasesti numa la reprezentanta, preturile le gasesti acolo.

Camera e usor de pus, cred ca e cel mai usor, dar trebuie vazut daca nu cumva trebuie si alt display, pentru ca displayul cel are poate nu-i capabil sa lucre cu camera ce spui.
Portbagaj electrc la ce anume te referi? Sa apesi pe buton si sa se inchida/ deschida singur?
Treb si acolo piese, motorase, pentru ca masina aia nu are asa ceva.Cabluri trase, module care trebuie si alea puse in locurile undes puse si la masinile care au asa ceva.

-Parcare automata, pfff aia e si mai complicat, trebuie sensori radar, aia trebuie instalati in spate in anumiti suporti, e complicata chestia daca masina nu are acei suporti.

Deci trebuie facuta o lista cu toate piesele necesare, vazut cit costa, apoi cine executa lucrarea, ala intrebat cit cere.
Apoi masina va trebuie reprogamata, nu stiu prin RO daca face careva asa ceva, ma refer la service, deci poate o sa fii nevoit sa o faci la reprezentanta, preturile le ceri de la aia.

Deci ce vrea el sa faca, daca pune piese originale, il duce probabil mai mult decat face masina lui acu laughing

Pt unia care fac sau au mai facut asa ceva, ma refer meseriasi, e usor, dar undei gasesti, sau ce preturi cer.

Personal eu as putea sa fac singur, fara programare, dar si asa imi da mari batati de cap, trebuie f multa cercetare, sa cauti sa stii unde trebuie instalate, conectate, etc.

Dca afli locul pieselor si traseul cablurilor, unde anume se conecteaza, la ce se conecteaza, atunci o sa fie mai usor, asta trebuie facut prima data.
Reprezentantele nu fac asa ceva, adica daca masina nu a venit echipata din fabrica cu sistemele ce spui tu, nu se baga.

Is altii care se ocupa cu astfel de completari, modificari, dar trebuie sai gaaesti, ori sa afli daca sunt pe undeva, astfel de service sau persoane capabile sa faca jobul asta.

Reprezentanta poate sa iti reprogrameze masina, aia e simplu, au programe, alea is complete, da click si computerul reinstaleaza si pune tot ce gaseste pe masina respectiva.

Asa ce spui tu dati un pret laughing nu vad cine ar fi pe aici capabil sa iti dea un pret.
Acu am vazut, spui ca vrei originale si de la reprezentanta, nici o sansa, aia cum am zis nu fac modificari la masini, nu au voie, ei reprezinta fabrica, nu se complica cu asa ceva.

Spun pentru ca am vazut odata, venise unu ca voia nu stiu ce faruri care bat dupa colt laughing masina lui nu avea si tot intreba pe aia la dealer, aia iau zis poate merge sa puna el, sa faca el, deci nu s-au bagat, nici piese nu-ti da daca mergi si spui vreau asa, pentru ca ei cer masina ta, VIN numarul ala, vede ca masina nu are.

Ca urmare tu trebuie sa afli piesele ce part number au si sa le comanzi asa dupa numarul de piesa, asa da le poti cumpara de la reprezentanta, apoi sa le instalezi.

Ori daca gasesti un service sau persoana care face el asta la el acasa, ala ar fi mai bun, dar cum zic is f multi bani, alea costa f mult daca vrei originale.
Sint unia care pun aftermarket, dar nu stiu dupa daca comunica cu coputerul masinii.