| anonim_4396 a întrebat:

Salut, un volkswagen golf 4 din 2003 bate un volvo v40 tot din 2003?, la: siguranta, viteza, confort, putere, cuplu. volvo v40 cu motor 2.0 i 140 cp si vw golf 4 cu motor 1.6 fsi 110 cp eu as zice ca daca volvo era singura marca de masini atunci nu mai mureau atatia oameni in accidente, parerea mea. si apropo voi care tot contraziceti volvo ca sunt proaste, scumpe si alte chestii, macar ati intrat intr-un volvo sau ati condus unul sa vedeti ce confort, ce frumos merge, ce bine se aseaza e strada la vitea peste 120-140 km/h

9 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Eu am un golf1, din '80.[din '80 il am!].nu l-as da pe un golf4 nici batut.am avut ocazia si am condus, de multe ori, un volvo 240 break.singura masina care se poate compara cu ea este mertzul w123, 240D.Pacat ca nu se mai fac asemenea masini...

| RB26DETT a răspuns (pentru a1doru):

Cum, ce? tie iti plac masinile mai vechi? si mie dar nu toate

| a1doru a răspuns (pentru RB26DETT):

Sunt un impatimit al masinilor fabricate inainte de 1990.am motivele mele...Inca se mai gasesc masini foarte bine intretinute, si cu putini km., dar alea nu prea sunt de vanzare.

| IMC90 a răspuns:

Nu prea inteleg la ce te referi prin bate. Volvo era marca de lux a lu' BMW (care e la nivelul lui Mercedes in Germania, la noi au toti cocalarii...), ar trebui sa aiba masini foarte bune din toate punctele de vedere.
La configuratiile prezentate de tine, nu prea are cum sa te ''bata''.

| RB26DETT a răspuns (pentru IMC90):

Viteza, confort, lux, eu ziceam ca volvo v40 e mai mult o masina de lux, vw e mai mult o masina de, nu stiu big grin pentru ca e mica, nici confort nu prea, ingramadita, la aceeasi greutate cu volvo cu doar 110 cai putere si volvo cu 140 cp thinking

| Elliana534 a răspuns:

Volvo se stie ca e masina sigura (pentru mosi sau pentru cei care iubesc viata)
Am condus un golf 2 140 am prins dar e fantastic, golfurile 1, 2, 3 te multumesc orice ar fi. La golf 4 nu stiu ce sa zic e mai comod si mai sigur si-au schimbat politica de cand cu audi.
Cu accidentele n-am ce zice, la americani parintii iau copiilor volvo din cate am citit intr-un ziar. Recomand volvo pentru siguranta. Golful pentru viteza si senzatia cand simti motorul fix in inima, aerodinamicitate si o frumusete

| RB26DETT a răspuns (pentru Elliana534):

Eu am vazut la motoru asta de 1.6 fsi ca vit max e 190 km/h la volvo v40 e 210 km/h

| Zozo_Zuzu_1998 a răspuns:

Volvo e mai bun.

| tudor7 a răspuns:

Nu vreau sa-mi ridic pe nimeni pe cap, de obicei cei cu volkswagen tind sa se laude ca volkswagen e cea mai buna marca... mergi cu volvo, sunt piesele putin de tot mai scumpe dar sunt masini foarte bine facut, mult mai bine facute decat golfuletele