| Începătorul988 a întrebat:

Viteza maxima a unei masini poate fi limitata si de aerodinamica acesteia/greutate? Inainte am avut un audi a3 de 170cai, iar de la 220 nu mai urca. Acum am la octavia vrs, acelasi motor si la 240 se tot duce. Este posibil ca masina sa aiba soft?

2 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Depinde de injectoare, cum e alimentat motorul, daca ii da mai mult "gaz" sau nu. softul si etc, eu zic sa nu umbli pe la soft sa delimitezi, ca rezultat vei avea consum marit dar si o uzura mai prematura a motorului

| Începătorul988 explică (pentru DaniTDCI):

Inainte aveam acelasi motor pe un a3. Anul de fabricatie acelasi. Doar ca se simte diferenta, si de cum trage masina, si cum sta pe drum.