| Alin_Ionut_Moldoveanu_2001 a întrebat:

Salut vreau sa devin sofer cand voi fi mare. Am 14 ani imi plac foarte mult camioanele, unchiul meu este sofer si de la el cred ca imi plac foarte mult camioanele si sa conduc. Nu stiu ce scoala trebuie sa fac ca sa fiu sofer, daca trebuie profesionala. Ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e obligatorie profesionala, dar e bine sa o ai, daca vrei sa fii sofer profesionist.
Pentru a ajunge sofer, e suficient sa obtii categoriile C+E, apoi atestatele pentru transport marfuri, card tahograf, si ce mai trebuie.
Abia la 21 de ani poti obtine categoriile C+E, insa daca iti doresti sa lucrezi, poti obtine categoria B de la 18 ani, iar dupa ce termini liceul, la 19 ani, poti sa te angajezi doi ani ca sofer pe duba

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu stiu de ce mi se tot posteaza raspunsurile incomplete:
La 18-19 ani, te poti angaja ca sofer pe duba, inscris in comunitatea europeana. Castigi destul de bine, dar e obositor, ca nu prea se respecta programul de somn. E o experienta buna, iti va folosi pentru atunci cand vei trece la tiruri, altfel e foarte stresant, daca vrei sa faci transport international, cu tirul gasesti greu locuri de parcare, ai zone prin care abia te poti baga, daca mai intalnesti un tir trebuie sa opresti si sa te bagi aproape prin sant... Traficul international nu e doar pe autostrada, cum isi imagineaza unii.

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Scoala de soferi trebuie musai, lol. laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa faci 21 ani si sa iti iei categoriile potrivite la permisul de conducere