| help2013 a întrebat:

Salut.
Vreau sa imi cumpar masina, dar am o problema nu prea inteleg cum sta treaba cu taxa de timbru si imi este frica sa nu platesc dupa taxa de timbru mai mult decat face masina. Vreau sa imi cumpar un Opel Astra G, 1.600 cm, benzina, 101cp,an 2002-2003, am inteles ca noxele sunt cam 200 g/km. Spuneti-mi va rog daca stiti cat e taxa la o astfel de masina sau unde ma pot interesa in legatura cu aceasta taxa. Am incercat Calculatorul "taxa de timbru" dar nu sunt sigur.Va rog raspunsuri serioase. Multumesc

Răspuns Câştigător
| nelutu1 a răspuns:

Timbrul de mediu exact pentru acea masina este 476 euro. Pe 15 martie anul asta intra in vigoare timbrul. Daca te grabesti si o inscri pana in 15 martie platesti taxa actuala de inmatriculare care este mult mai mica mai exact 277 euro. Bafta.

| help2013 explică (pentru nelutu1):

Multumesc frumos

| nelutu1 a răspuns (pentru help2013):

Cu placere.

3 răspunsuri:
| BSwwatch a răspuns:

Nu se stie, deoare, ce legea intra in vigoare de la 15.03. 2013, metoda de calul uite aici, mai simplu nu se poate http://www.4tuning.ro/calculator-taxa-auto-2012/