| anonim57clx a întrebat:

Salut,vreau sa ma fac sofer de tir in viitorul apropiat, eu am facut clasa a9a si acum continui cu 2 ani profesionala (tinichigerie/vopsitorie), am inteles ca imi trebuie minim 10 clase sa dau de tir, acesti 2 ani de profesionala sunt egali cu 10 clase?, eu am inteles ca primesc la sfarsitul acestor 2 ani doar diploma de profesionala cu meseria aceea.
dau funda celor care ma fac sa inteleg aceasta problema sa ii zic asa.

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Nu trebuie nici 10 clase si nici un an de scoala, doar sa stii sa scrii si sa citesti. Eu m-am chinuit sa gasesc de munca si dupa 2 ani adica acum am sansa sa plec pe comunitate, dau o proba la firma simpla si ma baga cu o femeie la inceput laughing ce noroc pe capul meu.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia rutiera actuala nu cere o anumita conditie de studii pentru obtinerea permisului de conducere la nici o categorie.
Ce se cere este varsta minima pentru categoria pe care o vrei, sa faci scoala de conducere, sa reusesti la examinarea pentru permis si sa obtii atestatul profesional pentru transport marfa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In practica nu iti cere nimeni nicio dovada a scolii pentru a deveni sofer insa putine firme angajeaza oameni fara bac luat

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O intrebare: De ce nu bagi la cap meseria de tinichigiu-vopsitor? Daca o inveti din placere si stii ce faci, in scurt timp sari de 1000 de euro pe an, chiar ca si salariat, si muncesti 40 de ore pe saptamana, si restul liber, nu 10 luni pe an si doua libere, cum e pe comunitate.
Eu am inceput tinichigeria cu diploma de la un curs de 6 luni si tot am oportunitati mari, tu de la scoala profesionala ar trebui sa iesi expert de acolo. E o meserie foarte bine platita, si dupa parerea mea frumoasa.

| Rockefeller a răspuns:

Nu iti cere nimeni 10 clase, dar trebuie sa ai 21 de an minim pentru a dat C+E, adica sa conduci un tir

| anonim57clx explică:

Pai din ce am inteles acesti 2 ani este echivalent cu clasa a 10 (si dupa acesti 2 ani poti continua tot cu liceul incepand cu clasa a 11 ), daca ar fi asa ar insemna ca primesc si diploma de cls a 10?

| Coman_Mihai_Catalina_1990 a răspuns:

Nu se pun acei 2 ani de profesionala iti trebuie 10 clase facute la stat incearca sa faci seral macar 1 an