| legolas007 a întrebat:

Salutare,am 22 de ani si as vrea sa imi cumpar o masina am permis de 3 ani si e cam rau fara sincercrying, as vrea sa imi raspunda cineva care chiar are habar nu mai rau sa ma incurce, eu m-am uitat putin pe net si as fi cam intre modelele a4-a6 si wv pasat an 2000-2003, as dori cateva detalii de consum si intretinere, spatiul nu ma intereseaza, astept raspunsuri si sugestii Multumesc!

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Eu detin Passat 2001, cu cod motor AWX, motor 1.9 cutie 5+1, si sunt foarte multumit, consumul mixt fiind undeva la 6l/100km, dar intretinerea e destul de costisitoare fata de una pe benzina.

5 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Detin un volvo v40 din 97, din 98 merge pe gpl, peste 400 000 km facuti 2.0i consum 8-9% pe benzina, 9-10% pe gpl [in regim de mers mai sportiv! Cateodata urca la 11% dar atunci gazul este de slaba calitate si o calc tare, pe dealuri si alte alea] de pornit porneste la -30 de grade la sfert de cheie, rugina nu are pe nicaieri, foarte rezistenta si inca se infinge tare!
Si cum spune @suntserios, da, daca ai masina nemteasca sau mai stiu eu ce altceva, cat despre mine nu stiu sa fi bagat multi bani in masina din cauza masinii... doar din cauza mea si din cauza celor 3 inteligenti ce m-au izbit in parcare de-a lungul timpului, din cauza mea ca nu am schimbat cureaua de distributie la timp si am stimulat-o cu a 3-a cand trebuia sa schimb a 5-a, eram intr-a 4-a la 4500 rpm... iti dai seama ce s-a intamplat.
Consumabilele, atat ma intereseaza pe mine, de condus o conduc de zici ca nu-i a mea, ieri am fost pe partie la arieseni si drumul brad-arieseni este destul de naspa, plin de hartoape si denivelari si alte alea, pe cand toata lumea cu 40-50 eu cu 70-80, dar na, de obicei nu depasesc limita legala dar cand o fac, radarul sta la panda...
Iti recomand un volvo v40! v40-ul este unul dintre cele mai slabe volvo facute laughing si pot spune ca v40-ul bate passat-ul si a4 fara probleme! daca vrei ceva mai tare atunci ia-ti un s60/v70 in functie de preferinte, [varianta berlina a v40-ului este s40-ulwinking ] sau daca vrei ceva mai tare decat s60/v70 te invit spre s80! E class e mic copil pe langa s80 cand vine vorba de lux, confort, calitate, siguranta etc! Alegerea este a ta, cu alea nemtesti mai vechi de 14-15 ani vei cam avea probleme... pe cand cu volvo. a mea are 18 ani si merge ca noua!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te uiti dupa masini vechi de 15 ani si te intrebi de intretinere? pai o sa bagi bani la greu in ele la ce vechime au.

lasa masinile vechi de 15 ani doar ca sa ai un Audi sau un passat

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Passat, A4 si mai ales A6, sunt masini costisitoare la intretinere.
Daca vrei ceva econom si usor de intretinut, cumpara Golf 4 1.9 TDI. Pe benzina sa nu te puna naiba sa-ti iei, motoarele 1.4 si 1.6 sunt m*e curata.
Poti sa te uiti si la Megane II 1.6 16v sau 1.8 16v, la care poti pune GPL linistit, daca vrei consum scazut, ca motoarele sunt rezistente. La intretinere par scumpe, dar te asigur ca n-o sa te plimbi in service atat de des ca si cu VAG (passat, haudi), ca piesele sunt scumpe si de calitate, nu dai 30 de lei pe un pivot sau capat de bara turkey ca la VW, la care platesti 80 de lei montaj odata la 2000km.

| legolas007 explică:

1 la mana motor de 1.8 1.9 as prefera
2 la mana de preferat benzina dar acum nu stiu ce avantaje sau dezavantaje are si disel
3 la mana eu am intrebat de modelele astea 3 nu golf, volvo sau ce mai ziceati voi golfu mi se pare mica si cu volvo chiar am mers 2 ani si merg bine si sunt durabile dar la fel nu ma prea incanta
4 la mana as vrea deci pareri despre a4, a6 si pasat iar cu intretinerea logic ca la 15 ani nu o cumpar si merg cu ea inca 10 fara sa-i schimb nimic dar de asta intrebam de costuri si rezistenta subliniez cer pareri cunoscatorilor va rog nu ma intereseaza alte masini modele etc

| danut2018 a răspuns:

Detin un parc de dezmembrari auto si din experienta iti pot spune ca pentru tine ar fi super un golf 4 tdi.
Intretinere ieftina (pompa injectie 500ron, turbo 300ron, bloc motor 100euro, consum 5-6 la suta.
Bafta