| IONUT298u901 a întrebat:

Salutare am achizitionat de curand un passat b7 1.6 tdi cayc dupa ce accelerez si schimb treapta in special de la >1----2 se aude in timpul calcarii ambreiajului un sunet ca un piuu dar incet si dupa accelerari cu masina iau piciorul de pe acceleratie se aude un sunet precum elibereaza aerul.
mentionez ca aceasta este prima mea cu masina turbo (cu masina circul zilnic merg turat nu subturat las turbina sa se raceasca cate 4-5-6 min)

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Este sunetul normal de turbina cu geometrie variabila.
Se aude mai accentuat in cazul in care exista uzura mare la axul turbinei sau o pierdere de aer/pierdere de gaze pe undeva.

| IONUT298u901 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Masina ar 146.000 reali, ar fi recomandat sa ma duc la cei de la TURBODOCTOR sa ii faca o verificare?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru IONUT298u901):

Poti sa le ceri o constatare, dar ti-o zic chiar din postura de mecanic: cand intrebi un "specialist" daca este nevoie de serviciul lui, acesta te va sfatui sa apelezi la serviciul lui (reconditionare turbo - ~3000 de lei sau peste), ca sa isi faca lui vanzare, si sa iti poata pune garantie pe piesa respectiva.
Eu am luat masina cu 280. 000km la care se aude zgomotul ala pronuntat, fluiera turbina pe romaneste, am 340. 000km acum si inca nu am desfacut macar tubulatura, sa vad daca prezinta joc sau nu. Putine sunt motoarele care chiar te lasa in drum din cauza turbinei; de regula se intampla la VW-urile TDI fabricate sub anul 2010, ca aveau un sistem de control al turbinei extrem de prost gandit.
La generatia masinii tale nu mai au acea problema, s-au dat cu lumea, si au renuntat la tehnologia lor "proprie", esuata.