| SuperStar16 a întrebat:

Salutare, am avut o mica tamponare cu un băiat care s-au oprit in "fundul" meu din cauza neatenției eu staționând in coloana, întrebarea incepe aici: rezultatul a fost doar puscarea vopselei pe bara mea din spate băiatul de treabă și respectuos, am rămas la înțelegerea că îmi plătește vospirea barii dar când l-am sunat și i-am zis suma cerută de vopsitor, a zis că se mai gândește și nu răspunde la telefon.
Nu am poze de la locul accidentului și nu am vrut sa i cer asigurare pentru o astfel de "pupătură" dar am poza cu buletinul lui.
Se poate rezolva ceva daca declar la politie evenimentul singurele dovezi fiind bineînțeles, paguba și buletinul sau?
Menționez că nu au trecut inca 24 de ore.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti mai trebuia bineinteles si numarul masinii.
Si da, daca omul nu vrea sa mai plateasca (desi nu trebuia sub nicio forma aleasa solutia asta) te duci si declari la politie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da!
Se rezolva lejer, iei asigurarea baiatului prin politie, faci o evaluare (dosar dauna) si ceri despagubire in regie proprie, primesti banii de revopsire de la asigurator, adica vreo 700-800 de lei, si te duci unde vrei cu masina. Sau mergi la un service care accepta dosar de dauna, si programezi masina; sunt sanse mari sa primesti si masina de schimb cateva zile (cam doua zile la un element de revopsit, insa masina va sta 3-4 zile in total).
Nu lasa sa treaca astea 24h, ai chiar obligatia sa declari accidentul, altfel te poti trezi ca a mers baiatul la politie si a declarat, iar tie ti se va lua permisul pentru ca nu ai fost si tu sa il declari.

| KovacsB a răspuns:

Du-te la politie si declara accidentul ca daca se duce el ramai fara permis tot tu.