| IonutCiobanescu a întrebat:

Salutare.! Am martorul bujii incandescente aprinse intermitent, care ar putea fi posibilele cauze?

2 răspunsuri:
| VENON a răspuns:

Salut! Dacă martorul bujiilor incandescente se aprinde intermitent, ar putea indica mai multe probleme, în special legate de sistemul de aprindere și motor, mai ales dacă mașina este una diesel. Iată câteva cauze posibile:
1. Bujiile incandescente defecte: Una sau mai multe bujii incandescente ar putea fi uzate sau arse, ceea ce face ca motorul să aibă dificultăți la pornire, mai ales pe vreme rece.
2. Releul sau modulul bujiilor incandescente: Releul care controlează bujiile incandescente poate avea o defecțiune și nu mai trimite semnalul corect pentru încălzirea acestora.
3. Probleme cu senzorii: Un senzor defect, cum ar fi senzorul de temperatură a motorului, poate trimite informații eronate către unitatea de control, ceea ce afectează funcționarea bujiilor incandescente.
4. Probleme cu injectoarele: Dacă injectoarele nu funcționează corect, acest lucru poate declanșa martorul de bujii incandescente.
5. Eroare în sistemul de control al motorului (ECU): Un update de software sau o eroare în unitatea de control electronică poate cauza aprinderea intermitentă a martorului. Ar fi recomandat să faci o diagnoză cu un tester OBD pentru a verifica exact codurile de eroare. Asta va oferi o direcție mai clară cu privire la cauza exactă.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca e vreo parnaie de VW/VAG, vezi in primul rand daca iti functioneaza stopurile de frana. La Golf 4 s-au gandit idiotii sa puna martorul ala, pentru switch-ul de pedala pe care numai ei au reusit, in toata istoria automobilistica, sa-l faca atat de prost incat sa schimbi mai multe din alea la o singura masina.
Toti producatorii au contactele de pedale pe viata (inclusiv la Dacia 1300), dar VAG a reusit nefiabilitatea si acolo, schimbi switch-urile alea odata cu filtrele de aer.