| 6Anonim9 a întrebat:

Am o alfa 147 2001 benzina, motor 1.6 16V.
N-am pornit masina de 2-3 saptamani din cauza pandemiei, iar cand accelerez se tureaza si accelereaza foarte greoi si trepideaza (trepidatia e prezenta intre 1000-1700), iar la un moment dat cand am incercat turatiile pana la aprox 4500 (eu am 8000 de ture) mi-a aparut martorul avarie la motor (becul care arata ca o sonda) pentru cateva secunde, dar apoi s-a stins de tot. Si la relanti face tot la fel daca o turez, mai exact cand e intre 100-1700 de ture.
Ce spuneti, o fi oare doar pentru ca n-am pornit-o de mult? Mentionez ca inainte de pauza asta masina functiona impecabil, te impingea in scaun si in a 4-a daca apasam pedala pana in capat.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt niste chestii ce tin de mentenanta si se fac la orice benzinar.
Schimba bujiile, curata clapeta de acceleratie, verifica si sterge erorile, vezi parametrii, curata si EGR daca e cazul.
Sper ca uleiul si filtrele nu au trecut de 10. 000km

| 6Anonim9 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Uleiul si filtrele au fost schimbate prin februarie, nu are multi km de atunci. Mersi de sfat?