| alexmihailul a întrebat:

Salutare, am o intrebare legata de norma de poluare EURO 3. Se vor scoate aceste masini din circulatie, exista o lege in acest sens sau o lege in legatura cu o anumita taxa pentru astfel de masini?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Din pacate nu si nici nu prevad in Romania o astfe de lege in urmatorii ani. Politicienii nostri sunt prea populisti pentru astfel de masuri.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu exista nici o lege, inca.
Au tot promis ca vor scoate una, ca vor restrictiona accesul in diferite orase poluate, ca vor mari taxele... Toate zvonurile astea sunt din 2017, de cand au fost nevoiti sa renunte la timbrul de mediu pentru inmatriculari.
Dar momentan nu s-a aplicat nimic, nu exista legi adoptate, pe tema asta.
Din circulatie nu prea au cum sa le scoata, pot doar sa bage impozite aberante, restrictii in marile orase si alte taxe de descurajare.
Insa nu se grabesc nici ei sa o faca, deoarece milioanele de "rable" aflate in circulatie, aduc bani frumosi la buget, prin plata rovinietei, a impozitului, a accizelor...
Daca ar pune taxe aberante, in mai putin de un an s-ar duce un sfert din parcul auto platitor de taxe, si ar fi compensat de o jumatate de parc auto format din masini dubioase, cu acte pe Bulgaria, Polonia si alte tari cu taxe mai mici.

| alexmihailul explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc pentru raspuns!