| Twinnx a întrebat:

Salutare!

Am o mică problemă legat de o înmatriculare auto.

Povestea sună cam așa.
Am cumpărat de la o cunoștință, o mașină care a fost cumpărată de acesta, a fost trecută la primărie, dar nu și în evidența poliției în termenul de 30 de zile, sau câte sunt.
În urma unui control in trafic, acestuia i s-au retinut numerele de inmatriculare si talonul pentru netrecerea la timp la politie si parca lipsa de RCA (nu mai tin minte)
Acesta a renuntat la procesul de a mai redobandi actele, iar eu intre timp i-am cumparat masina in ideea de a incerca sa recuperez eu si sa ma folosesc eu de masina.

Acum apare intrebarea:

De unde si cum ar trebui inceput?
Intre timp i-a expirat si ITP.
Masina inca figureaza pe el.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa dai de proprietarul din acte. Doar el le poate recupera.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La retinerea numerelor, s-a intocmit proces verbal. Daca s-a intamplat in zona, ai putea merge la politia respectiva (sau la un oficiu de informatii al politiei, eventual inmatriculari), sa intrebi cum s-ar putea inmatricula masina. Ar trebui sa detii tu acel proces verbal, si/sau dovada inlocuitoare. Dovada chiar e importanta, daca s-a eliberat.
Sau poti intra la un birou de acte auto, ca angajatii de acolo stiu toate situatiile posibile, si te indruma sau chiar iti pot prelua "cazul", ca sa se ocupe ei de inmatriculare.
La biroul meu de acte, nici nu imi iau bani pe consultanta, iar pentru intocmirea actelor (vanzare-cumparare, fise, copii, sortat toate hartiile), imi iau doar 50 de lei. In alte orase era undeva pe la 80 sau 100 de lei treaba asta.

| Rzn13 a răspuns:

Eu nu înțeleg cum poți sa cumperi o mașină fără acte sau cu actele reținute de politie. De ce dai bani pe asa ceva? Acele acte reținute le poate recupera doar proprietarul mașinii.
Încearcă la un birou de acte care se ocupa cu inmatriculari.