| PankyS a întrebat:

Salutare. Am și eu o alfa 147 1. 9jtdm și am probleme la cutia de viteze (m32) doar ce am schimbat-o cu una din dezmembrări nu stiu cat ma va tine. Vreau sa știu dacă a făcut cineva sa dacă știe cineva dacă as putea face conversie la f40 și ce ar trebui schimbat (modificat). Va mulțumesc dau funda!

1 răspuns:
| TanaseȘtefan a răspuns:

Nu stiu cum arata cea f40 dar eu am in garaj f45 iar pe masina m32 6 trepte (de la 2 opeluri diferite dar cu motoare identice) si cel putin la mine nu se potriveste sistemul de prindere(bucsa, timoneria chiar nu m-am uitat la ea, posibil nici ea nu se potriveste) iar ceva ce ma enerveaza si pe mine, dinți de la planetare. Eu unul planetarele de pe m32 sub mai subtiri(foarte putin) iar dintii care intra in cutie si in butuc sunt mai multi decat cea de la cutia f45. In concluzie trebuie sa te duci la cineva sa iti faca o improvizatie relativ buna pentru itp + cumperi alte planetare si butuci si din nou la mine butucile sunt diferite asta inseamna bascule pentru butucurile noi si capetele de la directie si pivoti(sunt mai lungi)? nu te complica sa o schimbi ca si eu am vrut sa ma complic si n am mai facut nimic, gandeste te ca eu am si toate piesele dar nu am de ce sa schimb cutia. Eu nu inteleg cum de spuneti ca e proasta... tata a mers cu ea 5 ani fara pic de ulei in cutie si merge de rupe