| BlackBMW a întrebat:

Daca imi radiez o masina si vreau sa o dezmembrez acasa si sa vand piesele separat este legal? Ma gandesc sa iau o masina de Anglia ieftin si sa o vand pe bucati in Romania. Nu vreau parc de dezmembrari, pur si simplu sa o dezmembrez in curte si piesele sa le vand pe Facebook sau alt site. Pot primi amenda?

Răspuns Câştigător
| lonewulf a răspuns:

Legal, trebuie sa ai atelier de demzbrare avizat RAR si alte rahaturi. Legal. Practic, uite tocmai ce am cumparat niste piese de la cineva care a avut un accident cu masina - sarite airbag-urile. Omul a bagat-o in curte si cu ajutorul unor prieteni s-a apucat de dezmebrat. Isi mai ia niste bani de la asigurare si aia e! Nu te intreaba nici dracu`. Crezi ca pe afara cand se apuca aia de dezmembrat masina pe gazonul din fata casei si dupa vand pe Ebay piesele, ii intreaba careva ceva. Ne-am gasit noi in Romania mai catolici decat papa! Pe scurt, GO FOR IT! Foloseste si forumu-urile marcii. Ai mai multe sanse sa vinzi acolo decat pe FB.

| BlackBMW explică (pentru lonewulf):

Mulțumesc! Clar, o să pun peste tot la vânzare, dar îmi era frica sa nu am probleme cu cineva.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La o masina-doua-trei, nu te intreaba nimeni nimic. Mai ales daca-s aduse din alte tari.
Cand ai masini avariate prin curte (multe), atunci mai starnesti interes, sau daca ai un parc de dezmembrari vizibil (plin de piese si caroserii prin curte).
Eu am un garaj complet dotat pentru mecanica si tinichigerie-vopsitorie, nu am autorizat nici un fel de activitate in el, si ma mai viziteaza din cand in cand, agentii de la politia rutiera, atunci cand cauta dovezi, dupa accidentele de la care a fugit soferul (cu tot cu masina).

| BlackBMW explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu ma intereseaza masinile avariate. Vreau sa aduc masini din Anglia, bune. Nu o sa aduc un tir de masini. O masina doua, iar dupa ce dau tot ce se poate le dau la fier vechi si aduc altele.