| TudorelHoranceanu a întrebat:

Salutare..am un audi a4 b5 din 2000 si imi ramane pedala de frana tare...deci i-am schimbat pompa abs si supapa ce intra in tulumba de la lichidul de frana si nimic. Oare imi puteti da un sfat ce sa-i schimb? Ce piesa? Va multumesc

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Masoara vacuumul, si daca e ok, inlocuieste tulumba cu totul.

| TudorelHoranceanu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Iti multumesc mult asta am aflat si eu ca este de vina tulumba

| helpforyou a răspuns:

Există mai multe cauze care pot provoca o pedală de frână tare la un Audi A4 B5 din 2000. Unele dintre aceste cauze ar putea include:

Lichidul de frână este prea gros: Dacă lichidul de frână este prea gros, poate face ca pedala de frână să fie tare. Verificați nivelul și calitatea lichidului de frână și, dacă este necesar, schimbați-l.

Pieptenii frânei sunt întăriți: Pieptenii frânei pot deveni întăriți din cauza uzurii sau a acumulării de grăsime sau praf. Aceasta poate face ca pedala de frână să fie tare. Verificați pieptenii frânei și schimbați-i dacă este necesar.

Discurile frânei sunt îngroșate: Discurile frânei pot deveni îngroșate din cauza uzurii sau a încălcarerii procedurilor de întreținere. Aceasta poate face ca pedala de frână să fie tare. Verificați discurile frânei și schimbați-le dacă este necesar.

Țevile de frână sunt înfundate: Țevile de frână pot deveni înfundate din cauza coroziunii sau a acumulării de impurități. Aceasta poate face ca pedala de frână să fie tare. Verificați țevile de frână și înlocuiți-le dacă este necesar.

Pompele de frână sunt defecte: Pompele de frână pot deveni defecte din cauza uzurii sau a defectelor interne. Aceasta poate face ca pedala de frână să fie tare. Verificați pompele de frână și înlocuiți-le dacă este necesar.

Este recomandat să consultați un mecanic calificat pentru a identifica cauza exactă a problemei și pentru a vă recomanda cele mai potrivite soluții de reparare.