| caandrei a întrebat:

Salutare, am un bmw e36 318i cu o instalație gpl lovatto.
Întrebarea mea este:
E normal ca pompa de benzină să funcționeze și în timp ce mașina merge pe gpl, sau îmi consuma și benzină și gaz?

Dau fundă!

Răspuns Câştigător
| SoulReaver a răspuns:

Cred ca e normal doar ca nu o sa iti consume benzina, doar o circula. Poate iti spune cineva mai sigur ce are gpl instalat. Qm citit undeva că nu e bine sa mergi cu rezervorul gol daca ai gpl pentru ca ponpa de benzina se supraincalzeste ea racindu-se cu benzină.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, asa functioneaza la masinile pe GPL.
De aia le spun oamenilor sa poarte macar jumatate de rezervor de benzina, pentru a raci pompa. Dar ei nu ma cred, imi spun ca le ajung 5 litri, doar pentru porniri.
Apoi le dau lacrimile cand baga 500 de lei intr-o pompa de benzina laughing
Dar tot nu inteleg ce voiam sa spun.

| caandrei explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Aveam impresia că în momentul în care trece pe gpl se stinge de aia m-am speriat când am pus urechea pe bancheta și am auzit pompa cum merge laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru caandrei):

Calculatorul masinii nu stie de GPL, el calculeaza in continuare totul pentru alimentarea pe benzina.
Trecerea e un bypass intre injectoarele pe benzina si cele pe GPL. Cand gazul considera ca e momentul sa "intre", opreste impulsurile date spre injectoarele pe benzina, si le trimite celor de gaz.
Presiunea de benzina ramane, adica pompa functioneaza continuu, doar ca benzina se intoarce in rezervor pe retur.

| Goete a răspuns:

E normal pentru ca pompa de.benzina se strica mai repede daca nu functioneaza decat la pornire, tata a avut un BMW 316i cu GPL si pompa de benzina functiona doar la pornirea masinii - a si trebuit sa schimbe pompa dupa nu mult timp si apoi au facut-o sa mearga mereu, dar recircula benzina.
Cu rezervorul aproape gol - racirea nu stiu, dar posibil - dar ia mizerii de pe fund, deci nu e recomandat sa umbli asa