| luciano12358 a întrebat:

Salutare. Am un golf 4 1.6 16v recent a început sa se auda un bocanit la roata din dreapta la viraje.am fost la service mi-au schimbat capul de planetara,insa zgomotul nu a dispărut, stie cineva care este adevarata cauza si cum sa procedez cu cei de la service, practic eu azi am dat 450 de lei degeaba ei au diagnosticat gresit problema.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

laughing serios, alt "meserias " nu am azuit ca Sway bar links sa faca zgomote, ce zgomote sa faca si cum?

Daca au diagnosticat gresit, sa fie sanatosi, tu nu trebuie sa platesti. Daca se aude zgomot la roata cand faci viraje, ar fi putut sa fie planetara, dar daca zici ca a fost schimbata, stiu si eu, poate ca tot se aude ca e si cealalta defecta.
Cind schimbi planetarle le schimbi pe ambele, nu se schimba niciodata asa doara 1 singura. Schimbi ambele, cand schimbi telescoapele la fel schimbi cel putin ambele fata sau spate, sau toate.

Ar putea sa fie rulmentu, trebuia sa urci masina pe lift si sa misti de roata sa vezi de se aude ceva.
Sau trebuie ca inainte sa schimbi planetara aia, sa fi luat pe cineva care se pricepe in masina sal alsi sa conduca, de regula unu care se pricepe stie, isi da seama daca e planetara sau nu.
Pina si eu vorba aia care nu-s experimentata cu de astea, pot sa imi dau seama ce zgomote face o planetara sau cum anume face.

Verifica rulmentu, dar si acolo la fel nu se schimba doara un rulment, se schimba ambii stinga/dreapta, sau toti.

Cum sa procedzi cu cei de la service? Mergi la ei inapoi si le spui, uite problema n-a fost rezolvata, mati mintit ca ati reparat, problema este tot acolo.
Le spui ca vrei banii inapoi, sau daca nu, sa iti repare adevarata problema.
Daca nu vor, spui ca mergi si ii reclami la primarie sau unde se reclama.Aia nu-s mecanici is pompieri, pentru ca un mecanic bun, dupa ce schimba ceva, face proba cu masina si daca tot la fel face, cauta mai departe.
Pe linga cas nepriceputi is si prosti laughing pentru ca daca tiau dat masina spunind ca au reparat, is niste idioti.
Un mecanic nepriceput, dar care il duce cit de cit mintea stii ce face?

Uite iti zic eu daca as fi fost ce as fi fac ut, sau ce fac mecanicii in general.
Schimba planetara, faceau proba si vedeau ca problema inca e acolo. Nu-i nimic, continuau sa caute, verificau rulmentu, sa zicem gasea ca este rulmentu rau, schimba si rulmentu si tu cand veneai, masina era reparata, dar tu habar nu aveai, ei ti-ar fi spus ca astea erau problemele, chiar daca schimbau planetara fara sa fie defecta, oricum tu plateai.

Omu era atunci multumit ca avea masina reparata, ei ca au rezolvat si au p[rimit si bani, asa pe bijbaite, dar cine stia.

Ce au facut ei, tu poti sai reclami, mergi si cerele banii inapoi, ori sa iti repare, pentru ca nu tiau reparat nimic, tiau schimbat piesa gresita, asa ce fac, iti schimba toata masina si tu platesti pentru nepriceperea lor?

Nui lasa asa, altfel or sa faca si cu altii la fel.

Frate cemi place america laughing pai sa faca astia asa, le spui ma duc va dau in judecata, sa-i vezi cum alearga dupa tine laughing ba iti dau si masina sa mergi pana o rezolva pe a ta.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci frumos la meserias, il iei in masina cu tine, ii arati ca problema nu e rezolvata si ori o rezolva pe banii lor ori reclamatie la protectia consumatorului.

| sierra1 a răspuns:

Se pare că nu numai capul planetarei e problema ci și angrenajul dinspre cutie... oops!

| luciano12358 explică (pentru sierra1):

Update,intre timp a văzut-o altcineva si a spus ca este zgomot de bieleta antiruliu, in mers daca virez stanga dreapta pe drum se aude acel bocanit

| relian a răspuns (pentru luciano12358):

laughing serios, alt "meserias " nu am azuit ca Sway bar links sa faca zgomote, ce zgomote sa faca si cum?

Daca au diagnosticat gresit, sa fie sanatosi, tu nu trebuie sa platesti. Daca se aude zgomot la roata cand faci viraje, ar fi putut sa fie planetara, dar daca zici ca a fost schimbata, stiu si eu, poate ca tot se aude ca e si cealalta defecta.
Cind schimbi planetarle le schimbi pe ambele, nu se schimba niciodata asa doara 1 singura. Schimbi ambele, cand schimbi telescoapele la fel schimbi cel putin ambele fata sau spate, sau toate.

Ar putea sa fie rulmentu, trebuia sa urci masina pe lift si sa misti de roata sa vezi de se aude ceva.
Sau trebuie ca inainte sa schimbi planetara aia, sa fi luat pe cineva care se pricepe in masina sal alsi sa conduca, de regula unu care se pricepe stie, isi da seama daca e planetara sau nu.
Pina si eu vorba aia care nu-s experimentata cu de astea, pot sa imi dau seama ce zgomote face o planetara sau cum anume face.

Verifica rulmentu, dar si acolo la fel nu se schimba doara un rulment, se schimba ambii stinga/dreapta, sau toti.

Cum sa procedzi cu cei de la service? Mergi la ei inapoi si le spui, uite problema n-a fost rezolvata, mati mintit ca ati reparat, problema este tot acolo.
Le spui ca vrei banii inapoi, sau daca nu, sa iti repare adevarata problema.
Daca nu vor, spui ca mergi si ii reclami la primarie sau unde se reclama.Aia nu-s mecanici is pompieri, pentru ca un mecanic bun, dupa ce schimba ceva, face proba cu masina si daca tot la fel face, cauta mai departe.
Pe linga cas nepriceputi is si prosti laughing pentru ca daca tiau dat masina spunind ca au reparat, is niste idioti.
Un mecanic nepriceput, dar care il duce cit de cit mintea stii ce face?

Uite iti zic eu daca as fi fost ce as fi fac ut, sau ce fac mecanicii in general.
Schimba planetara, faceau proba si vedeau ca problema inca e acolo. Nu-i nimic, continuau sa caute, verificau rulmentu, sa zicem gasea ca este rulmentu rau, schimba si rulmentu si tu cand veneai, masina era reparata, dar tu habar nu aveai, ei ti-ar fi spus ca astea erau problemele, chiar daca schimbau planetara fara sa fie defecta, oricum tu plateai.

Omu era atunci multumit ca avea masina reparata, ei ca au rezolvat si au p[rimit si bani, asa pe bijbaite, dar cine stia.

Ce au facut ei, tu poti sai reclami, mergi si cerele banii inapoi, ori sa iti repare, pentru ca nu tiau reparat nimic, tiau schimbat piesa gresita, asa ce fac, iti schimba toata masina si tu platesti pentru nepriceperea lor?

Nui lasa asa, altfel or sa faca si cu altii la fel.

Frate cemi place america laughing pai sa faca astia asa, le spui ma duc va dau in judecata, sa-i vezi cum alearga dupa tine laughing ba iti dau si masina sa mergi pana o rezolva pe a ta.