| ___393t a întrebat:

Salutare! Am un golf 5 plus. Vreau sa schimb portiera stanga fata cu totul..Intrebarea este: Mai merge centralizata? Totul merge normal? Si inca o problema. Cand incui/descui nu mai palpaie semnalizarile. Cine stie lasati un com..multumesc

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sa pui butucul de cheie de pe portiera veche, pe cea noua, ca sa-ti mearga cu aceeasi cheie.
Despre centralizata nu stiu sa-ti dau un raspuns 100%, dar daca vezi ca nu merge, desfa portiera si inlocuieste modulul din ea, cu cel vechi, din portiera care a fost pe masina.
Cred totusi ca va merge fara sa schimbi acel modul, pentru ca in principiu sunt la fel. Doar ca aceste componente vin imperecheate din fabrica, iar daca schimbi unul dintre module cu unul cu o alta serie, risti sa mai apara conflicte.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

A doua problema cred ca tine de codare, se mai pierd setarile cateodata, mai ales cand schimbi bateria, fie la masina, fie la telecomanda. Fiecare telecomanda are o mica memorie de setari, adica tine minte masina niste setari, in functie de sofer/cheie. Cand desincronizezi cheia, se mai pierd din setari.