| alexalex234 a întrebat:

Am un Opel Vectra B din 2001 motorul este de 1.6 16v și seria este y16xe. Problema este in felul următor: de la un timp motorul funcționează cam greoi și are scurgeri de ulei și pare că unul din pistoane nu merge. Am schimbat bobina și am curățat bujiile dar porblema persistă și țin să menționez că nu scoate fum in exces. Cum se poate remedia?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Test de compresie. Cred ca ai nevoie de o rectificare a chiuloasei + supape noi.
Poate si segmenti noi.
Combinatia asta de Vectra B (masina grea) + 1.6 16V (motor micut, facut sa traga tare), nu e foarte rezistenta, in sensul ca motorul se da pe ulei foarte repede.
Astra G cu acelasi motor, rezista mult mai bine.
Daca ai scurgeri de ulei pe exterior, probabil ai garnitura de la capacul culbutorilor invechita, eventual si un semering ceva.
Lucrarile mentionate de mine, ajung undeva pe la 2000 de lei, cu tot cu manopera.