| Alexandru_Nacu_1998 a întrebat:

Salutare am un vw passat din 2006, la oprirea motorului se aude un zgomot de tabla ceva de genu urmat de o zguduire, vreau sa mentionez ca doar la oprire, daca apas ambreajul incet/tare (cu motorul pornit) pe liber nu se aude nimic doar atunci cand opresc motorul, din cate am vazut pe net pare a fi volanta, in zilele ce urmeaza ar trebui sa fac o vizita la servis pentru o diagnoza mecanica. Dar pentru inceput vreau sa vad o parere.
Funda!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă e motorul de 2.0 TDI/140 CP, ai toate șansele sa fie volanta. In foarte multe cazuri pică. Dar sa gândim și pozitiv, ar putea fi rupt un colier de susținere a tobei de eșapament, zgomotul e similar. Dacă e motorul de 1.9 nu îți face probleme in privința volante, cade după 300.000 km. Dacă ai îndeplinit limita de 300.000, te poți gândi, dar poate fi și aici toba desprinsa sau o alta piesa metalică care nu sta la locul ei. In principiu, dacă e motorul de 2.0 TDI/140 CP, sunt șanse sa fie volanta, dacă e 1.9 tdi, 105 CP, poți sta puțin mai liniștit. Sper ca ti-am fost de ajutor și revino cu date noi! Succes!