| anoonimull a întrebat:

Salutare, care dintre aceste motoare are distributia in spate? N47D20 sau M47TUD20

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

M47 e considerat unul din cele mai bune motoare diesel de 2.0 capabil sa faca multi km fara probleme. Acesta este cel cu distributia in fata ce nu are probleme si e euro 4 cu DPF. N47 la inlocuit, e euro 5 cu DPFare distributia in spate si trebuie sa scoti afara tot motorul daca vrei sa o schimbi. Faza e, sunt cazuri de motoare N47 la care s-a rupt distributia si au distrus motorul, fiindca distributia nu e asa de calitate cum a fost la M47. In rest si N47 e un motor ok. Daca ai posibilitatea +, cumpara ceva cu motorul N47 si schimbai distributia si atunci stai linistit. Daca nu iti permiti asta, cumpara un M47 dar e posibil ca acesta sa aiba lejer peste 300. 000km. M47 se fabrica cam pana in 2008, iar dupa 2008 a fost inlocuit de N47. Ca fel cum se conduce, N47 e considerat mai bun fiind motorul mai nou. Eu am 3 prieteni cu motor M47. La unu i s-a dus DPF si lo inlocuit dar nimic rau in rest. Am si un amic cu N47 177cp pe E60 si de 2 ani nu are probleme pe partea de motor, dar riscul exista mereu cu distributia. Bafta!

| anoonimull explică (pentru ClaudiuM1997):

Mersi, cred ca voi merge totusi pe un M47 pentru a nu risca chestia asta cu distributia. Faza e ca la N47 cu distributia in spate doar manopera ii undeva la 3000 lei.

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru anoonimull):

Cred ca un M47 pe un E90 cu 143cp e mai mult decat suficient pentru Romania in orice situatie. Eu am ceva cu 2.0 TDI CR 143cp de la VW ce cantareste mai mult decat un E90. Intr-o zi am inceput o depasire cu 80km/h pe un deal cu 2 benzi. Dealul avea 1km si la sfarsitul lui aveam 140km/h si am depasit 5 tiruri. 143cp mi se pare compromisul intre consum/fiabilitate/putere. Pe E60 cred ca are doar varianta de 163cp dar si masina e mai grea. Bafta!

| anoonimull explică (pentru ClaudiuM1997):

Eu ma gandeam la un E83 cu acest motor, 150cp.

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru anoonimull):

Din ce am auzit, acea varianta de M47 e chiar reusit pe E83.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Distributia sau tractiunea?

| anoonimull explică (pentru darrio2007):

Distributia, daca este in fata sau in spate intre motor si cutie

| Frank51 a răspuns:

N47 are in spate.

| CristianAlexandru26 a răspuns:

N47D20A sfatul meu cumpara ce vrei, părerile mereu sunt împărțite, posesor N47D20A e91 2008 km 446.000 distribuție originala și km in creștere! Depinde și ce grija ai de ea și mai tine și după noroc! Succes