| Adrian_Ciuca_1992 a întrebat:

Salutare, ce ulei recomandați pentru merceses e class 2.1 diesele 204cp, 2009 240000km? Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Dragi cititori trebuie sa intelegeti ca in primul rand trebuie folosita vascozitatea si uleiul recomandat de producator, pe de alta parte la un anumit numar de km toti soferii stiu ca in motor intervine uzura mai mica sau mai mare dupa caz si de aceea odata cu inaintarea foarte mult in km vascozitatea recomandata de producator trebuie inlocuita cu un ulei putin mai "gras". In foarte multe cazuri chiar producatorul vine si face rectificari si spune ca a inlocuit ulieul cutare cu cutare de ex. a trect de la 5w30 la 5w40 s-a.m.d
Cel mai bine este sa evitati marca Castrol in Ro este bine stiut ca nu ajunge uleiul original, Castrol este un pioner al uleiurilor dar daca il cumperi din Germania la noi ma indoiesc ca nu e "indoit".
Am citit ca producatorul recomanda pentru motorul tau un ulei full sintetic 5W30 sau 5W40, in esenta poti baga orice marca de ulei dar atentie sa fie pentru diesel, eu recomand una dintre urmatoarele : Ravenol, Motul, Liqui Moly dar cumparat doar din surse sigure preferat de la magazine mari de piese auto.

| Adrian_Ciuca_1992 explică (pentru Simpatic):

Mulțumesc mult! Citisem despre Motul dar nu eram sigur!

| DaniGl a răspuns:

Castrol Edge 5W30