| Gabiiii3129 a întrebat:

Salutare! Cum imi dau seama daca un motor bmw (seria 1, 3, 5 ) este n47 sau m47, distributia spate/fața? Acest cod se gaseste in acte sau pe motor?

3 răspunsuri:
| 47red a răspuns:

Ar trebui sa fie in actele masinii si manualul ei, e posibil sa mai fie gravat si pe blocul motor

| relian a răspuns:

Nu stiu daca scrie pe motor, ar putea scrie daca gasesti si poti vedea acea tabla sau ce este prinsa de motor.
Cel mai bun, vezi pe Wikipedia la BMW, stii anul masinii si modelul, acolo gasesti si codul motorului, desi nu vad cu ce te ajuta.

Codul ala este folosit de regula de fabricant, putin de mecanici, mai mult de romanii atunci cand discuta despre masini laughing
Sau poate in RO cine stie, poate iti cere careva codul ala desi nu vad la ce ar trebui.

Codul motorului unui BMW is mai multe nu-s doara 2 ce arati tu, deci la fiecare stiu si eu 5-7 ani apare un alt motor care va avea alt cod, fiecare model de masina are un anume motor, care la rindul lui are acel cod.
Distributia, spate/fata cei aia? Intrebi care roti trage, deci tractiune, nu distributia.
Distributia este de fapt chiulasa acelui motor cu cureaua sau lantul de ditributie, deci chiuloasa unui motor este acolo unde trebuie ea sa fie nici in spate, nici in fata, este asezata la partea se sus a motorului ok?
E bun, ai mai invatat ceva si astazi.Deci spui anul masinii, modelul, apoi stii ce motor are acea masina.

| ecstasy:* a răspuns:

Nu știu dacă ai rezolvat dilema de atunci, dacă deschizi capacul unde pui ulei și vezi lanțul e M47 dacă nu e N47