| Alex a întrebat:

Salutare!
Cum se calculeaza coeficientul de franare? Uitati formula: http://www.rarom.ro/cs-uploads/RNTR%201.pdf (pag. 121)
Multumesc!

1 răspuns:
| kurinkita a răspuns:

Mda...
Tipul de cauciucuri + uzura lor, tipul de frane + uzura lor, viteza masinii, greutatea masinii, textura drumului, conditiile din acel momentul, temperatura cauciucurilor si a franelor, punctul de eficienta atins de sistemul de franare, mai continuu? E o lista foarte lunga de factori si conditii care influenteaza factorii de franare.