| emanuel89q1 a întrebat:

Salutare!
Cum se numeste acea persoana care modifica / tunează mașini?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu se numeste in nicun fel, este doar un mecanic priceput si atat...asta daca ne referim la parte mecanica.
Ca in ziua de azi se numesc "tunari" si aia care pun colant pe masini...rusinos.
Tuningul nu inseamna plastic sau dungi pe masina!
Inseamna ridicarea performantelor unui motor!
Desi in slang ei se numesc >tuneri.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

În teorie, sunt niște ingineri mecanici/în autovehicule rutiere, care au cunoștință despre industria auto și sarcinile la care rezista componentele unui autoturism, pentru a ști ce și cum se poate modifica.
În practică, 80% din inginerii auto din țară sunt niște fătălăi care nu înțeleg nici teoria, și nu ar fi în stare să-și schimbe o roată singuri, iar aceste ateliere de tuning sunt în mare parte clandestine, operate de meseriași care au învățat meseria pe bâjbâite, și fac modificări de buget, pe mașini vechi de 15-20 de ani.
Ca să îți dau exemple reale: cei de la TCM tuning și alte societăți care fac doar software, sunt de regulă ingineri pasionați, care au parcurs teoria și au insistat cu practica pe cont propriu.
La partea de design, un exemplu ar fi pyp tuning, care a învățat vopsitorie și s-a jucat cu fibra de sticlă după cum l-a dus capul.
Ambii sunt cam la limita legalității, modificările software nefiind omologate, iar atelierul lui pyp cu siguranță are doar autorizație de reparații și schimbări de culoare, nu montaj elemente custom.

| ReddY25 a răspuns:

Cred ca mecanic

Răspuns utilizator avertizat