| copyne a întrebat:

Salutare.cum se schimba un filtru polen la un fiat punto an 1997.nu gasesc nici un tutorial pentru acest tip de masina.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sunt 3 feluri de Punto:

1. Cele cu CLIMA (au filtru de polen care se gaseste sub torpedou)
2. Cele cu AC manual (au filtru de polen care se gaseste sub torpedou)
3. Cele fara AC care, din cate stiu eu, nu au filtru de polen.

Nu merita/nu poti sa ii pui AC. Iar filtrul de polen nu te ajuta prea mult in cazul tau (chiar daca ai avea locas). Daca tii neaparat sa ti-l pui, verifica daca sub torpedou ai locul de pus (ar trebui sa fie doua suruburi si sa dai jos o bucata de plastic de forma unei "rigle" de 30 de cm. poate un pic mai mica). Iar apoi bagi filtrul in "gaura" respectiva.

| AgathaRo a răspuns (pentru mgtow):

Da, filtrul de polen nu are nici o importanta. Numai schimba filtrul si vezi dupa 2 ani cand dai drumu la aeroterma pe rece miroase a sosete nespalate.Crede-ma tin sa te anunt ca AC nu trece prin filtru de cabina ci prin filtru uscator (butelie mai mare cu venil pe unde se reincarca cu freon)

| anonim_4396 a răspuns (pentru AgathaRo):

"Crede-ma tin sa te anunt ca AC nu trece prin filtru de cabina ci prin filtru uscator (butelie mai mare cu venil pe unde se reincarca cu freon) "
Nu te crede nimeni deoarece tocmai ai spus o tampenie.
Inainte da dai respunsuri penibile studiaza putin principiul de functionare al AC.
Nu dam raspunsuri doar ca sa ne aflam in treaba.
Aerul are acelasi traseu, cu AC sau fara AC si trece prin filtrul antipolen.
Doar ca cele cu AC au in plus vaporizatorul sau un mic radiator pe intelesul tau care raceste aerul.
Confunzi circuitul freonului cu cel al aerului pentru habitaclu.

| AgathaRo a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://www.platts.co.uk/air-conditioning/. Doar ironizezi imi fine lecturi placute!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AgathaRo):

Stiu foarte bine cum functioneaza o instalatie de aer conditionat cu mult inainte ca tu sa stii sa citesti.
Doar ti-am atras atentia ca freonul este una si aerul din habitaclu este alta.
Tu le confunzi ceea ce este inadmisibil pentru cineva care ofera zeci de raspunsuri pe aici cu aere de mare expert.
"butelie mai mare cu venil "
Daca ai reusit sa faci cativa km cu masina fratelui tau si sa-i faci motorul praf ca ai mers fara ulei(din vina ta) nu inseamna ca acum esti indreptatit sa-i incurci pe astia mai mici de pe site cu raspunsurile tale eronate.

| 0rlando a răspuns:

Caută în spatele torpedo-ului (trebuie demontat), sau undeva pe sub parbriz, cam în dreptul ștergătorului, la unele mașini acolo se găsește.
Sau poate nu are...

| AgathaRo a răspuns:

Filtrul de polen (cabina) este situat la copilot in stanga la picioare dai deoparte plasticul si il vezi. http://www.fiatforum.com/......ilter.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ca sa raspund la intrebare este fixat cu doua surubele sub bord in dreptul pasagerului.
Comanda piesele la Italoparts.Sunt originale si f ieftine.Si eu am un Fiat.