| anonim_4396 a întrebat:

Curând voi face 18 ani, şi voi obţine Cat. B şi aş dori să ştiu ce maşină este potrivită pentru un începător pentru că voi intra la facultate (Mai am 1 an) şi este necesară o maşină pentru naveta săptămânală 60 KM (Am mai mers cu maşina, ştiu elementele de bază). Bugetul este de maxim 1500 de Euro, iar ca preferinţă principală e ca maşina să fie nemţească (Nu astea sunt cele mai bune? Mercedes-Benz, BMW, Audi, VW, Opel), să fie pe benzină (Motorul pe benzină mi se pare mai fiabil faţă de cel diesel chiar dacă are un consum mai mare, dar măcăr nu se strică injectoare sau pompe de injecţie şi nu prea există depuneri mari), să găsesc piese de schimb la un preţ destul de bun.
În general, voi care credeţi că este cea mai bună marcă auto?
Aştept răspunsuri cât mai concrete, cel mai bun răspuns va primi fundă şi pe viitor sper ca şi eu să pot ajuta pe cineva aflat în dificultate!
Toate bune!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In primul rand, nu exista "cea mai buna". Toti producatorii din prezent, incearca sa acopere un segment cat mai mare pe piata, si nu le mai reusesc toate modelele. Cel mai prost exemplu vine chiar de la masinile nemtesti, grupul VAG produce numai porcarii in ultima perioada. Nu mai au fiabilitate, confortul nu e superior altor marci, iar motoarele nu mai sunt deloc de laudat, de la 1.9 TDI au produs doar defecte.
Revenind la subiect, pentru tine ar fi bun un Opel Astra G cu motor 1.2, 1.4 sau 1.6 pe benzina. Masini foarte ok (cam prea tare suspensia dar asta te ajuta la drum intins), foarte solide, mult mai reusite decat un Golf 4 pe benzina. Problema e ca te ajunge cam 2000 de euro o asemenea masina, poate chiar 2500.
Alt brand care scoate motoare excelente pe benzina este Renault. E mai bun si decat Opel. Poate te-ai incadra cu bugetul tau, sa-ti cumperi un Clio 2 1.2, am mers cu cateva si sunt foarte ok. Alte modele nu prea iti permiti de la ei, decat sub 2000, care nu stii cum au fost intretinute, te mai trezesti cu ruginituri care consuma 13% extraurban.
Un produs Renault in banii tai e Loganul, la 1500e cumperi unul 1.4 mpi (un motor super reusit), inmatriculat in Romania dar cu taxa neplatita, la care faci contract de comodat si circuli pe numele fostului proprietar (aici e un avantaj major la pretul RCA-ului, daca proprietarul e trecut de 30 de ani).
Masinile nemtesti nu mai inseamna calitate in prezent. De cele frantuzesti fug toti dar nici nu stiu de ce, iar prin popor, se aude ca japonezele ar fi cele mai ok... Dar rrumanasul nostru isi cumpara Golf 4 pe benzina, ca 'volzvagan ie sheli mai buni, wai!'. Bune de vandut altui prost, poate.
BMW iti cumperi linistit cu banii tai, sunt foarte ieftine dar nu degeaba, nu prea se "pupa" cu cerintele de la noi. Consuma mult, si au aderenta prea slaba pentru clima si relieful nostru.
Mercedes e ok, dar numai un W124 2.0 diesel poti cumpara, sau 190E, care sunt niste vechituri galagioase. Consumul e ok, dar nu cred ca ti-ar trebui asa un tanc. Am avut, mi-a placut, dar totusi era prea mare pentru un pusti.
Audi e facut tot de desteptii de la VAG, dar sunt ok. In bugetul tau iti poti cumpara un A4 primul model, motor 1.6 sau 1.8 pe benzina, dar intretinerea e cam scumpa, iar consumul cam mare.
De VW pe benzina fugi, sunt puturoase si proaste, iar Opel ti-am recomandat mai sus.
Daca iti permiti consumul mai maricel, si ai ceva cunostinte prin mecanici sau chiar tu te pricepi, iti recomand un A4 cum am zis mai sus. Eventual unul de 1.8, ca sa fie suficient de puternic, la care in timp pui instalatie GPL (~500e cu montaj si omologare), si iesi mai ieftin decat cu diesel. Pe la 1500e gasesti cu taxa nerecuperata (s-o treci pe numele parintilor pentru asigurare ieftina), uite si exemple:
http://www.tocmai.ro/audi-a4-1995-22398666.html
http://www.tocmai.ro/audi-a4-1-6-1995-23191963.html
http://www.tocmai.ro/audi-a4-taxa-platita-23037389.html
http://www.tocmai.ro/audi-a4-1-8-1996-23164546.html

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mercedes-Benz, BMW, Audi la 1500 euro? m ai facut sa rad bine de tot.

Nici vw sau Opel la 1500 euro nu gasesti decat vreun cazan de 20 ani.

Cel mai bun pentru tine e un Logan, si pe ala ai noroc daca il gasesti in 1500euro

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce BMW, Audi sau Mercedes crezi că găsești la 1500 de euro? Nu prea cred că gasești decât din astea cu care mergi o săptămână și îți cad 50 de piese. Un Audi A6 alergat e 10.000 E, la 1500 ce să găsești? happy Cel mai bine este să îți iei o mașină nouă de calitate. In masinile SH nu prea poti avea incredere. Incearcă să-ți iei ce-ți place ție și ce crezi că ți s-ar potrivi pentru început. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As prefera un Opel Astra 1.6 benzina pentru 18 ani. Dar care ar fi cele mai bune mașini pentru un buget de 6000 Euro?

| GhostRider02 a răspuns:

Opel corasa sau renault clio sunt foarte bune si la la taxe gen impozit asigurare etc

| GhostRider02 a răspuns:

Sau un polo mai gasesti pana in 1500 linistit