| wallnut0 a întrebat:

Salutare!

Dețin cu Focus MK2 din 2005, motor 2.0 benzina 145cp.

În treapta a 5-a la 2000 rpm am undeva la 75km/h.

Mama are un Logan 1.6 de 86cp, iar ea in treapta a 5-a are 70km/h.

Este normal sa am aproape aceeași viteză în aceeași treaptă la ambele mașini, ținând cont de diferența de capacitate a motorului cat de de caii putere a acestora?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Raportul turatie/viteza este dat de raportul grupului diferential montat pe masina. Este o transmisie mecanica fixa, pe pinioane, nu are cum sa greseasca "un pic", totul merge la fix acolo.
Este irelevant ca una are 75 si alta 70 sau 60 sau 90.
Producatorii au studiat randamentul motorului in diferite situatii, si au ales aceste rapoarte pentru eficienta maxima in fiecare caz.
Nu ii pasa nimanui daca e Focus la fel ca Logan, sau nu. Important este sa ai toata puterea folosibila, cu un consum cat mai mic.

| KovacsB a răspuns:

Nu este normal, una din ele are probleme, du-le pe ambele la mecanic.