| Alexandru2000k a întrebat:

Salutare dragi utilizatori TPU, am si eu o intrebare!
Ce este Rezistenta luminoasa CPI Generic? Ce face mai exact si ce rol are?
Multumesc frumos pentru atentia acordata.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Rezistentele luminoase sunt rezistente fabricate din semiconductor (germaniu, seleniu, siliciu, etc.) care sunt sensibile si isi modifica valoarea in functie de lumina care le "excita".
Se folosesc la diferite dispozitive electronice pentru masurarea intensitatii luminii.

| Alexandru2000k explică (pentru Bula):

Ce contributie are pe un scuter? in caz de stii. Apreciez raspunsul dat?

| Bula a răspuns (pentru Alexandru2000k):

Nu stiu.
Eu am intalnit folosit doar in scop industrial.
In multe locuri se folosesc.