| Levi123 a întrebat:

Salutare Grup,am si eu o intrebare, la motoarele diesel am inteles ca se schimba pe la 3000 de rot,altfel se infunda filtru de particule, normal la cat se schimba?

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, la 3000rpm e un reper bun. Asta inseamna sa mergi constant la 2000-2500. Eu asa imi conduc dieselul de cand l-am luat, si nu am probleme cu DPF-ul.
Dar am si momente cand o las pe la 1500, sa mearga mai finut, sa nu faca frana de motor la orice eliberare a pedalei de acceleratie. Mai ales cand sunt la vale, sau urmeaza sa opresc. Nu o afecteaza, mai ales datorita regimului in care o tin, cu doar 20% mers urban, restul extraurban.
Alt detaliu legat de DPF ar fi uleiul pe care il punem in motor. Cand am luat masina, mergea pe ulei "original GM", care e de stiut ca este o porcarie, se reflecta asta si in pretul mic. Masina se regenera la 400km, iar EGR-ul si admisia erau destul de murdare, desi fusesera schimbate inainte de a cumpara masina.
La primul schimb am trecut pe Ravenol HLS, iar regenerarile au inceput sa se faca peste 800km, ceea ce inseamna o dublare a termenului. Galeria si EGR-ul nu mai necesita curatare, dar aici nu este neaparat doar meritul uleiului, ci si a stilului de mers. La cum merg acum, in principal extraurban, se regenereaza undeva la 1400-1600km.
Si regenerarile este bine sa le simti si sa le ajuti, mergand cu motorul turat la 3000rpm constant, apoi cu frane de motor, te plimbi inca vreo 10 minute la turatie mai mica (ideal 2000rpm in frana de motor, te plimbi pe unde ai vai lungi), ca sa sufli tot ce s-a dizlocat din DPF, si totodata sa permiti turbinei si evacuarii sa se raceasca inainte de a parca masina, pentru ca in timpul regenerarii ating temperaturi de sute de grade.

| Levi123 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Salut,are ceva daca o mai las pe liber uneori?

| suntserios a răspuns (pentru Levi123):

De ce ai face asta?

| Levi123 explică (pentru suntserios):

Cand sunt la vale gen o las, sau cand intru intr-o localitate, numai franez sa schimb, dar daca o tin in a 3 am turatia peste 2000 si viteza este vrro 50-60 ora

| suntserios a răspuns (pentru Levi123):

Un obicei prost sa lași mașina pe liber când cobori la vale. Sa nu mai zic că dacă ai fi in frana de motor ai avea și consum zero

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Levi123):

Nu.
Dar daca mergi doar in oras, mai devreme sau mai tarziu, va trebui sa iei masuri pentru a intretine DPF-ul, EGR-ul si admisia (daca este din aia mai complicata).

| Levi123 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai nu prea merg in oraș cu ea, si schimb pe la 2900 turatii.